Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Dobra oferta wolontariatu dla firm może zapoczątkować owocną współpracę między biznesem a organizacją pozarządową lub instytucją.

W jaki sposób przygotować ofertę wolontariatu dla firm?

We wstępie oferty warto przedstawić swoją organizację lub instytucję. Firmy chcą wiedzieć czym zajmują się podmioty, które będą wspierać. Warto zawrzeć też informację o tym czy w wolontariat będą zaangażowane grupy, czy indywidualni pracownicy.

W opisie projektu można też wspomnieć o podziale obowiązków między firmą a NGO czy instytucją. Na przykład napisać, że to firma powinna podjąć się zrekrutowania wolontariuszy i zapewnienia im ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W ogłoszeniu dobrze jest przedstawić wszystkie zadania, które mogą wykonywać wolontariusze. Bogata oferta umożliwi firmie wybór działania, w które chce zaangażować swoich pracowników. Dobrze też podać liczbę godzin, którą ochotnicy przeznaczą na działania wolontariackie.

Oferta wolontariatu dla biznesu powinna również zawierać informację o świadczeniach. W wypadku oferty dla firm warto uwzględnić świadczenia dla całego przedsiębiorstwa oraz dla każdego wolontariusza indywidualnie.

Odpowiedź przygotowała: Marta Łochowska – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.