5. grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wczoraj, podczas uroczystej gali, celebrowaliśmy święto warszawskich ochotniczek i ochotników. W wydarzeniu wzięli udział wolontariusze i wolontariuszki z całej stolicy.

- Już ponad 200 warszawskich instytucji miejskich angażuje wolontariuszy w swoje działania. Ochotnicy i ochotniczki wspierają m.in. domy kultury, muzea, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki czy Miejski Ogród Zoologiczny. Działają też na rzecz organizacji pozarządowych - ich zaangażowanie jest fundamentalne dla wielu fundacji i stowarzyszeń. Bez wolontariuszy i wolontariuszek organizacje nie byłyby takie same. Bez wolontariuszy i wolontariuszek Warszawa nie byłaby taka sama – mówił w swoim wystąpieniu do uczestników Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Co czwarty warszawiak wolontariuszem

Każdego dnia w Warszawie tysiące osób wspiera non profit działalność miejskich instytucji. Ich energia i zaangażowanie pozwalają wspierać rozwój życia społecznego Warszawy oraz realizować niezliczone projekty i wydarzenia.

- Jak wiemy, w roku 2022 mobilizacja wolontariuszy była ponadprzeciętna, co niezwykle nas cieszy. Cieszy również fakt, że nadal obserwujemy wśród mieszkańców Warszawy ogromne zainteresowanie działalnością społeczną. W 2023 roku co czwarty warszawiak zaangażował się w wolontariat! Składam Wam najlepsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – przekazała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego przemawiająca ze sceny.

Dziękuję to za mało

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja, aby w szczególny sposób podziękować ochotniczkom i ochotnikom. Z tej okazji zorganizowaliśmy w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” Warszawską Galę z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Celem wydarzenia było wyróżnienie mieszkańców Warszawy za ich zaangażowanie w działalność społeczną. Tegoroczną edycję poprowadziła społeczniczka, aktorka warszawskiego teatru TR Aleksandra Popławska. Ponadto w akcji wzięli udział Jakub Wygnański, prezes Fundacji Stocznia; Dr Ewa Jarczewska – Gerc, psycholożka oraz znany z zaangażowania w szeroko rozumianą dobroczynność, aktor Marcin Dorociński.

Aleksandra Popławska przemawiająca ze sceny.

Rozwój kompetencji

Organizacja Gali to część projektu „Ochotnicy warszawscy”, w ramach którego już od 2016 r. realizujemy działania rozwijające wolontariat w Warszawie, we współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Naszym głównym celem jest zwiększanie zaangażowania w wolontariat w Warszawie, podnoszenie kompetencji oraz tworzenie warunków do rozwoju i wsparcie wolontariuszy. Dodatkowo oferujemy szkolenia, warsztaty, spotkania, debaty i wizyty studyjne dla organizatorów wolontariatu w Warszawie.