„Co by się działo na Paca gdyby zabrakło wolontariuszy?” – to pytanie pada na stronie Miejsca Akcji Paca 40. A pod pytaniem odpowiedź: „NIC”. Miejsce Akcji Paca 40 tworzą wolontariusze. To oni wychodzą z inicjatywą, prowadzą zajęcia i tworzą ten punkt na mapie Warszawy!

Wolontariusze prowadzą lekcje portugalskiego, francuskiego i angielskiego, tai chi, jogę, warsztaty decoupage-u, a część z nich tworzy grupę Scena na Paca TEATRALNI. Spotykają się co tydzień we wtorek na próbach. Grają na scenie razem już dziewiąty rok i robią to z nieskrywaną przyjemnością. Większość z nich mieszka po sąsiedzku, ale są też tacy, którzy specjalnie na próby przyjeżdżają z innych części Warszawy!

O kulisach pracy nad przedstawieniami i swoich aktualnych planach opowiadają wolontariusze Miejsca Akcji Paca 40: Elżbieta Cisowska, Bożena Chylak, Agnieszka Chętko.

IMG 6084

Na czym polega Wasz wolontariat w Miejscu Akcji Paca 40?

Elżbieta Cisowska: Prowadzimy różne zajęcia, np. tai chi, jogę, zajęcia komputerowe dla seniorów, a w każdy wtorek o 18:00 mamy próbę naszego teatru.

Jesteście aktorami?

E.C.: Aktorami – amatorami.

Jak wygląda podział zadań między Wami?

E.C.: Wszyscy gramy. Bożena zajmuje się kwestiami technicznymi. Nagrywa materiały video, które potem są wyświetlane w tle, montuje muzykę, efekty dźwiękowe, zrobiła logo naszego teatru.

Bożena Chylak: Kiedyś prowadziłam tu zajęcia komputerowe dla seniorów.

E.C.: Sami przygotowujemy kostiumy i scenografię. Czasami kupujemy w sklepach z używaną odzieżą, czasami ktoś z nas szyje. Do „Balladyny 68” kostiumy zrobiła Dorota. Scenografię też robimy sami. W najbliższym przedstawieniu będą dekoracje z papieru. Jak w teatrze Bim-Bom!

Jakie sztuki wystawiacie?

E.C.: Jesteśmy teatrem komedii. Teraz wystawiamy po raz drugi sztukę Jeremiego Przybory. Najpierw był „Hamlet”, teraz przygotowujemy „Balladynę 68” w mojej interpretacji. U Przybory są piosenki, a u nas to będzie tekst mówiony. Nastawiamy się na zabawne, krótkie sztuki. Graliśmy też na przykład „Wizytę starszej pani” w naszej aranżacji. To już nie jest komedia, ale groteska. Wspólnie decydujemy co wystawimy w danym sezonie. Co roku mamy jedną premierę, przeważnie w listopadzie albo grudniu. W tym roku będziemy mieli premierę w październiku.

Kim są Wasi widzowie?

E.C.: To osoby związane z Miejscem Akcji Paca 40. Na funpage’u zawsze jest stworzone wydarzenie, w budynku wiszą plakaty, więc osoby, które tu regularnie przychodzą łatwo dowiadują się o przedstawieniu.

Agnieszka Chętko: Ale nie tylko oni. Czasami znajomi mówią o naszym teatrze swoim znajomym i oni przychodzą na nasze spektakle. Wstęp jest bezpłatny, więc przychodzą osoby, których inaczej nie byłoby stać na pójście do teatru.

Ile osób należy do Waszej trupy teatralnej?

E.C.: Obecnie 8. Brakuje nam mężczyzn, więc dziewczyny grają też role męskie.

241179797 4212829965462819 1650309606209759711 n

Co Was motywuje do tego, żeby tworzyć teatr w Miejscu Akcji Paca 40?

A.C.: Fajna ekipa. Można się odstresować.

B.C.: To jest czas na oderwanie się od problemów, od wszelkich kłopotów. Próby to dla mnie najlepsza terapia. Na co dzień chodzę o kuli. Na scenie jestem w stanie fikać koziołki i tańczyć. Jestem pasjonatką teatru. Mój stryj był charakteryzatorem i właśnie przez niego „zaraziłam się” teatrem. Lubię się wcielać w różne role. Lubię się przeistaczać. Jak wychodzę na scenę, to na próbach mam tremę. Na przedstawieniu – nigdy. To nie ja wychodzę, tylko postać, którą gram. Zmieniam się. Mój tata mnie raz po spektaklu zapytał: „słuchaj, jak to się stało, że ty umiesz chodzić jak facet? Nigdy u ciebie tego nie zauważyłem”. Ja mówię: „jak to? Założyłam twój garnitur, twój płaszcz, więc byłam tobą. To i chodziłam jak ty”. Największą nagrodą jest dla mnie jak w trakcie przedstawienia widzowie się śmieją. To jest najważniejsze!

Czyli przychodzenie tutaj jest dla Was przyjemnością?

E.C.: Tak, ale też obowiązkiem, bo żeby odbyła się próba, to musimy być wszyscy.

Gdzie Was można zobaczyć?

E.C.: Najczęściej gramy tutaj, na ul. Paca 40, ale też w Centrum Promocji Kultury na Grochowie. Kiedyś graliśmy na pikniku NGO-sów. Można nas też oglądać na Youtubie. Mamy swój kanał: Scena na Paca TEATRALNI.

 

Rozmowa: Marta Łochowska

Zdjęcie przekazane przez Miejsce Akcji Paca 40.