Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Organizatorzy wolontariatu często, poza grupą stałych wolontariuszy, potrzebują wsparcia ochotników podczas krótkich, jednodniowych akcji. Mogą się wtedy pojawić wątpliwości na temat świadczeń, jakie należy zapewnić w tej sytuacji. Jako organizatorzy wolontariatu wiemy, że naszym obowiązkiem jest podpisanie porozumienia i zapewnienie wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, ale czy musimy to robić nawet wtedy, kiedy ochotnik wspiera nas tylko jednego dnia? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy organizator wolontariatu musi zapewnić ubezpieczenie wolontariuszom akcyjnym?

Zdecydowanie tak.

Organizator wolontariatu powinien starać się zorganizować ochotnikom dobre środowisko pracy. W osiągnięciu tego celu pomaga zapewnienie wolontariuszom odpowiednich świadczeń, właściwych dla charakteru ich pracy. Z tej perspektywy świadczenia budują w oczach wolontariuszy pozytywny wizerunek organizatora.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizator wolontariatu ma obowiązek ubezpieczyć ochotników, którzy wykonują swoje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni kalendarzowych.

W związku z powyższym wolontariusze akcyjni powinni zostać objęci ubezpieczeniem NNW, nawet, jeżeli wykonują swoje zadania tylko jednego dnia.

Odpowiedź przygotowała: Marta Łochowska – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.