Projekt partnerski Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz to szereg działań skierowanych do seniorów, dzieci i społeczności lokalnej, służący integracji międzypokoleniowej. Wśród nich znalazły się koncerty, warsztaty rękodzieła i spotkania sąsiedzkie, których organizację wspierali wolontariusze. Projekt to też działania skierowane do wolontariuszy, wspierające ich rozwój i służące integracji – szkolenie i gala wolontariatu.


W realizację projektu poza Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz, zaangażowane były cztery instytucje partnerskie, działające w obszarze edukacji oraz aktywności społecznej i międzypokoleniowej - Szkoła Podstawowa nr 392 im. im. Jana Bytnara ps. „Rudy”, LXVI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego i Środowiskowy dom Samopomocy.

W ramach projektu w październiku w Kinie Wisła odbył się Festiwal Śpiewających Seniorów, na który przybyli soliści i zespoły z całej Polski. Przedsięwzięcie wspierali wolontariusze ze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie.

Kadr z Festiwalu Śpiewających Seniorów

W grudniu zorganizowane zostało spotkanie świąteczne z mieszkańcami. Poza wspólnym śpiewaniem i ubieraniem choinki wykonanymi własnoręcznie przez wolontariuszy ozdobami świątecznymi, odbyły się warsztaty rękodzieła, na których dzieci i seniorzy samodzielnie stworzyli świąteczne świece. Wolontariusze wsparli wydarzenie poprzez aktywną zabawę z dziećmi. 

Przez cały czas trwania projektu wolontariusze Zespołu Szkół Muzycznych nr 4 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 392 odwiedzali dzienne domy dla seniorów i kluby seniora, gdzie koncertowali i grali w gry planszowe.

Zdjęcie wolontariuszy zaangażowanych w wydarzenie międzypokoleniowe

W listopadzie wyznaczeni liderzy i wolontariusze brali udział w szkoleniu z zakresu wolontariatu, które poprowadziła Agnieszka Lissowska-Lewkowicz, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

W grudniu w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz zorganizował galę wolontariatu w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz, będącą okazją do wyróżnienia wolontariuszy, podziękowania im za ich zaangażowanie oraz szansą na promocję idei wolontariatu w dzielnicy.

Projekt zaangażował do współpracy liczną grupę wolontariuszy. Wszystkie wydarzenia służyły integracji międzypokoleniowej.

Wolontariusze zapraszający seniorów na wydarzenie


Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!