Od września 2022 roku młodzież z Koła Wolontariatu przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 4 w Warszawie otworzyła małą pracownię stolarską - POMAGIERNIK.


Warsztat POMAGIERNIK to miejsce pracy i nauki umiejętności stolarskich, majsterkowania i szeroko rozumianego rękodzieła, a także miejsce integracji, samorealizacji oraz rozwoju zainteresowań i talentów. Podejmowane w pracowni działania mają charakter wolontariatu, a wytworzone przez chłopców przedmioty użytkowe i dekoracyjne (ławki, stołki, stoliki, doniczki, półki, budy dla psów, ramki, pudełka, itp.) trafiają bezpośrednio do partnerów projektu lub innych osób składających zapotrzebowanie.

Wychowankowie prezentujący warsztat Pomagiernik

Chcąc się podzielić doświadczeniem i dobrymi praktykami pracy wolontaryjnej z ubiegłych lat, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 4 zaprosił do współpracy Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Bezpieczna Wyspa”. Parterami projektu był też Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany i Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 309. Intencją koordynatora wolontariatu z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii było nawiązanie stałej i długotrwałej współpracy służącej szerzeniu idei wolontariatu oraz działania na rzecz osób potrzebujących.

Projekt bardzo rozwinął i wzbogacił wychowanków placówki. Młodzież zaangażowana w warsztat POMAGIERNIK stała się bardziej samodzielna i wrażliwa na potrzeby, trudności i troski innych osób. Dzięki współpracy zarówno z Ośrodkiem Pomocy Społecznej jak i z Przedszkolem, czyli placówkami skrajnie różniącymi się potrzebami i wiekiem podopiecznych, młodzi wolontariusze poznali życie i potrzeby osób starszych oraz dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi. Ponadto sam proces tworzenia wzmocnił w wolontariuszach poczucie własnej wartości.

Prace stolarskie w warsztacie

Prace stolarskie w warsztacie

Młodzież działająca w warsztacie włącza się przede wszystkim w pomoc doraźną na rzecz podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej czy Przedszkola, ale poza tą praktyczną stroną projektu, jest jeszcze aspekt społeczny, polegający na dzieleniu się wrażliwością na słabszych i wiedzą o ich potrzebach. Młodzież czyni to za pomocą internetu, poprzez tworzenie okazjonalnych plakatów oraz gazetek informacyjnych.

Działania w ramach projektu zapoczątkowały trwałą współpracę między placówkami na Bielanach. Placówki promują lokalne działania wolontaryjne, a wolontariusze mają częsty i bezpośredni kontakt z zaprzyjaźnionymi placówkami. Dołączają do nich też nowi ochotnicy.

Zdjęcie zbiorowe wolontariuszy w warsztacie Pomagiernik


Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!