Chcąc podziękować mokotowskim społecznikom, wolontariuszom i aktywistom za ich pracę, trzy domy kultury na Mokotowie po raz kolejny zorganizowały wspólne działanie społeczno-artystyczne wokół Szalika Wolontariackiego, będące kontynuacją projektu JESTEŚMY TU, realizowanego po raz pierwszy w 2020 roku.

Chcieliśmy ukazać w twórczej formie konkretne osoby aktywne w naszej dzielnicy, pokazać, że wolontariat to ludzie.

Akcja została skierowana zarówno do wolontariuszy działających przy domach kultury na Mokotowie, jak i wolontariusze z innych instytucji i organizacji, a także do grup nieformalnych, działających na rzecz swojej okolicy. Wszyscy zostali zaproszeni do stworzenia swojego autoportretu na dużej tkaninie. 5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – z prac stworzono wystawę, którą zaprezentowano w przestrzeni Domu Kultury Kadr.

Wystawa autoportretów wolontariuszy w Domu Kultury Kadr

Projekt zorganizował Dom Kultury Kadr we współpracy z Domem Kultury Dorożkarnia i Służewskim Domem Kultury. Był on formą wzmocnienia i docenienia wolontariuszy, a także formą promocji wolontariatu w mokotowskich instytucjach kultury.

Do tegorocznej edycji zaproszono nowe wolontariuszki i wolontariuszy. W świat swobodnego szycia na dużej tkaninie wprowadziła uczestników warszawska artystka Ewa Cieniak. Grupa ochotników miała możliwość spotkać się podczas jednego z dwóch warsztatów, które odbyły się w listopadzie i grudniu. Uczestnicy poznawali techniki szycia i wykonywali własne portrety technikami kolażu, fastrygowania lub pracy na maszynie.

Kadr z warsztatów szycia dla wolontariuszy

Kadr z warsztatów szycia dla wolontariuszy

Powstałe na warsztatach siedem nowych portretów doszyliśmy do reszty „szalika". Z powodu długości powstałej instalacji, około 22 metry, i ograniczeń administracyjnych podzielono prace na części. Powstałe fragmenty zaprezentowane zostały w formie wystawy na parterze w budynku Domu Kultury Kadr. Wystawa dzięki swojej lokalizacji była oglądana nie tylko przez odwiedzających dom kultury ale również była widoczna z zewnątrz i stała się obiektem zainteresowania wielu przechodniów. Wystawę odsłonięto 5 grudnia w Światowy Dzień Wolontariatu, by kontynuować tę formę podziękowań dla osób aktywnie działających na Mokotowie.

Wystawa autoportretów wolontariuszy w Domu Kultury Kadr

Wystawa autoportretów wolontariuszy w Domu Kultury Kadr

Podejmując się kontynuacji projektu ciągle go modyfikujemy, dostosowujemy go do osób dla których on jest. Chcieliśmy też by w tym projekcie wolontariuszki i wolontariusze zyskiwali nowe umiejętności i by projekt był naszą formą podziękowań za ich trud niesienia pomocy innym. Była to też okazja do poznania innych aktywnych mieszkańców Mokotowa i wspólnego świętowania podczas spotkania podsumowującego tegoroczny projekt.

W ramach projektu organizacje partnerskie postanowiły również nagrodzić dwie najbardziej zaangażowane i najdłużej współpracujące z nimi wolontariuszki - Sabinę Matulkę i Karolinę Kaczorek. Nagrodami był udział w warsztatach ceramicznych, wspierający je w rozwijaniu nowych zainteresowań i umiejętności.

Kontynuacja współpracy między naszymi instytucjami owocuje – relacjonuje Mariusz Grabarski z Domu Kultury Kadr. Łatwiej nam się zrozumieć i porozumieć. A aktywni mieszkańcy mają poczucie bycia zauważonym nie tylko przez instytucje na rzecz której działają ale przede wszystkim przez innych mieszkańców, coraz więcej osób wie o Światowym Dniu Wolontariatu obchodzonym na Mokotowie.

 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!