Wolontariat to temat, który łączy ludzi, niezależnie od wieku, doświadczenia czy wykształcenia. W Warszawie właśnie rozpoczyna się nowa kampania społeczna, którą promujemy idee wolontariatu podejmowanego wspólnie przez rodziny.


Mieszkanki i mieszkańców Warszawy bez wątpienia wyróżnia ogromna aktywność w wolontariacie. Z badań przeprowadzonych przez Urząd m.st. Warszawy wynika, że prawie połowa warszawianek i warszawiaków w 2022 r. działała społecznie na rzecz innych! Na tak wysoką liczbę miała wpływ przede wszystkim sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Warszawianki i warszawiacy w niespotykanej skali udzielali pomocy i schronienia osobom potrzebującym. Tak wielkie zaangażowanie nie wzięło się znikąd. Różne formy zaangażowania w sprawy społeczne, w sprawy naszego otoczenia są czymś naturalnym dla wielu z nas. Mieszkanki i mieszkańcy wspierają potrzebujących, działają na rzecz zwierząt i środowiska, są obecni w wielkich akcjach społecznych czy wydarzeniach odbywających się z udziałem wolontariuszy.

Wolontariat z rodzicami czy z dziećmi? Wolontariat przecież może łączyć wszystkich

Aktywność wolontariacka w gronie najbliższych może łączyć wszystkich – rodziców lub opiekunów oraz dzieci, dziadków i wnuków, rodzeństwa, a także wszystkie inny osoby, które postanowią w pożyteczny sposób spędzić wspólnie czas. Organizatorzy wolontariatu proponują zadania, które można wykonywać w kilka osób, a uczestniczyć w nich mogą nierzadko nawet młodsze dzieci. Przykładowo, wolontariusze mogą angażować się wspólnie w warsztaty kulinarne, zajęcia korepetycyjne dla dzieci czy projekty dotyczące historycznego oblicza dzielnic. Wraz z nadchodzącym latem z pewnością wśród propozycji pojawią sie również zadania, które będzie można realizować na świeżym powietrzu związane z ekologią, spotem czy spotkaniami kulturalnymi. Zadania są różnorodne i zależą przede wszystkim od organizatora danego wolontariatu – instytucji publicznej czy organizacji pozarządowej. Na naszym Miejskim Portalu Wolontariatu, możecie przeglądać aktualne oferty wolontariatu rodzinnego, do czego serdecznie zapraszamy!

Wolontariat to wielka szkoła empatii, bezinteresowności, zaangażowania, działania. A najlepszymi nauczycielami mogą być rodzice. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się do wolontariatu całymi rodzinami. Wspólne działanie łączy, własny przykład najlepiej inspiruje, a nauka współdziałania czy odpowiedzialności za powierzone zadania są nie mniej ważne, niż przedmioty szkolne – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – Dlatego w naszej rodzinnej kampanii zachęcamy do udziału w wolontariacie wraz ze swoimi bliskimi.

Czego możesz się spodziewać po wspólnym wolontariacie z rodziną?

Wielu rodziców i opiekunów podkreśla edukacyjny i wychowawczy wymiar wspólnego zaangażowania. Podczas wolontariatu, poprzez własny przykład, przekazywane są ważne wartości i postawy, takie jak pożyteczność, bezinteresowność czy empatia. To także aktywność, którą można wzmacniać więzi rodzinne. Poza wymienionymi korzyściami, bycie ochotnikiem to też po prostu możliwość spędzenia czasu wolnego w ciekawy sposób. Dlatego często to młodsi członkowie rodzin sami zgłaszają swoich bliskich do wspólnych wolontariackich akcji! Wolontariat rodzinny to coś, co najlepiej udowadnia, że wolontariuszem może zostać każdy niezależnie od wieku czy doświadczenia!

Gdzie możecie zobaczyć kampanię?

Elementy kampanii można będzie zobaczyć zarówno w przestrzeni miejskiej – m.in. na rowerach Veturilo, autobusach miejskich, w mediach – m.in. w radiu, jak i na profilach Facebook i Instagram projektu „Ochotnicy warszawscy”. W ramach kampanii zachęcamy przede wszystkim do odwiedzenia Miejskiego Portalu i wybrania oferty wolontariatu dla całej rodziny. Na osoby zainteresowane wolontariatem czeka tutaj blisko 100 aktualnych i różnorodnych propozycji z całej Warszawy! Wiele z nich to oferty właśnie dla Ciebie i Twoich bliskich.

 Plakat z ekranem smarfona z konwersacją ojca z córką nt. pójścia wspólnie na wolontariat


Promuj wolontariat udostępniając materiały z kampanii!

Zachęcamy do pobrania poniższych plików graficznych i promowania wolontariatu w mediach społecznościowych.

Pobierz grafikę - rozmowa taty z córką

rozmowa taty z corka

Pobierz grafikę - rozmowa dwóch mam

rozmowa dwoch mam

Pobierz grafikę - rozmowa mamy z córką

rozmowa mamy z corka

Pobierz grafikę - rozmowa grupowa

rozmowa grupowa

Pobierz ogólną grafikę promującą kampanię

dzialajcie razem