Jak zorganizować w szkole legalny wolontariat? W ramach programu "Kto na ochotnika. Szkolne programy wolontariatu" Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza na webinarium, podczas którego będą rozstrzygane różne kwestie formalno-prawne. Spotykanie odbędzie się online 28 kwietnia 18:00. Rekrutacja potrwa do 27 kwietnia.


Czy współpracując z wolontariuszami zastanawialiście się czy robicie to zgodnie z prawem? A może dopiero myślicie o zorganizowaniu wolontariatu w Waszej szkole? Jak przygotować się na ten krok? Jakie zapewnić warunki do prawidłowego rozwoju tej inicjatywy? W czasie webinarium poznacie odpowiedzi na te i podobne pytania. Zdobędziecie wiedzę, która pozwoli Wam sprawnie przeprowadzić ten proces. Rejestracja na spotkanie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Rekrutacja trwa do 27 kwietnia.

W czasie webinarium poruszone będą m.in. następujące kwestie:

  • kto i gdzie może być wolontariuszem,
  • umowa z wolontariuszem – jakie powinna zawierać elementy,
  • ubezpieczenia wolontariusza – NNW, OC,
  • koszty związane z wykonywaniem świadczeń przez wolontariusza,
  • zakres przygotowania wolontariusza do pracy,
  • wartości pracy wolontariusza – jak ją wyliczyć?
  • kwalifikacje wolontariuszy uprawniające ich do podjęcia działań.

Webinarium skierowane jest do koordynatorów wolontariatu szkolnego i / lub osób, które zamierzają taką funkcję pełnić, a także do wszystkich nauczycieli zainteresowanych tematyką wolontariatu szkolnego.

Termin i miejsce: 28 kwietnia (piątek) godz. 18.00, platforma on-line (link zostanie przesłany na podany w formularzu adres mailowy)

Prowadzenie: Dariusz Pietrowski - Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie.
Dariusz Pietrowski - od roku 1993 związany z zespołem Centrum Wolontariatu w Warszawie. W latach 1995 - 1997 inicjował powstanie Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce. Uczestnik zespołu konsultacyjnego w pracach nad „Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” i jej nowelizacją. Współautor m.in. programu szkoleniowego” Centrum Promocji Wolontariatu” „Wolontariat w szpitalach”, „Wolontariat pracowniczy”, „Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej”. Wykształcenie wyższe pedagogiczne – ukończone studia wyższe w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1992); Absolwent Podyplomowego Studium Kierowania Instytucjami Samorządowymi i Organizacjami Pozarządowymi w Uniwersytecie Warszawskim (1994).

Działanie prowadzone jest w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.