Projekt „Świąteczne Centrum Wolontariatu we Włochach” to projekt partnerski Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy, w który włączyło się siedem instytucji i organizacji działających na terenie dzielnicy. Projekt koncentrował się na partnerskim przygotowaniu i dostarczeniu paczek żywnościowych dla Włochowian, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Partnerstwo, poza Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy, współtworzył Urząd Dzielnicy Włochy m.st Warszawy, Hufiec ZHP Warszawa Ursus – Włochy, Stowarzyszenie Mieszkańców Kamienice Włochy, Przedszkole Nr 22, Przedszkole Nr 77, Szkoła Podstawowa Nr 94 oraz Zespół Szkół Nr 17 w Warszawie.

Partnerstwo powstało w celu pełniejszego i bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, wymiany doświadczeń w zakresie organizacji i realizacji działań wolontarystycznych, a także skutecznego realizowania stawianych celów. Angażując różnorodne podmioty oraz instytucje, tworzone przez ludzi o różnych potencjałach i aspiracjach, umożliwiło szersze współdziałanie w obszarze wolontariatu.Dodatkową ideą nawiązania partnerskiej współpracy była integracja wolontariuszy, kół wolontariatu i organizacji zrzeszających wolontariuszy, w celu włączania ich w różnorakie działania ogólnodzielnicowe.

W projekt włączyło się łącznie 60 wolontariuszy ze wskazanych organizacji i instytucji. Na terenie placówek szkolnych i przedszkolnych prowadzono zbiórki produktów spożywczych. Podjęto również współpracę ze sponsorami – firmą Niemirka i Nasz Rynek, w celu pozyskania darów do paczek świątecznych. Zakupiono niezbędne materiały do wykonania kartek świątecznych, przeprowadzono warsztaty rękodzieła, koordynowano pakowanie i dystrybucję paczek żywnościowych do osób najbardziej potrzebujących.

Robimy w szkole zbiórki żywności, segregujemy je np. kawa do kawy, herbata do herbaty, a maluchy robią kartki - podsumowała wolontariuszka ze Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie.

Wykonywanie świec dekoracyjnych z wosku pszczelego

Przygotowane przez wolontariuszy kartki świąteczne z życzeniami

W efekcie końcowym przedsięwzięcia, paczki żywnościowe wraz z upominkami - świecami z wosku pszczelego, wykonanymi własnoręcznie przez harcerzy, wolontariuszy oraz przedszkolaków, zostały dostarczone do domów potrzebujących - w większości osobiście przez wolontariuszy, co stanowiło dodatkowy miły akcent dla obdarowanych w tym szczególnym, przedświątecznym czasie. Udało się dotrzeć z paczkami do 170 osób.

Będę miała piękne święta - powiedziała Pani Krystyna.

Pamiętaliście o mnie - dziękował wzruszony Pan Marek.

Paczki świąteczne przed dostarczeniem do domów

Dostarczanie paczek do domów osób potrzebujących

W ramach promocji działań partnerstwa dla wolontariatu przygotowany został materiał filmowy pod nazwą „Świąteczne Centrum Wolontariatu we Włochach 2022”, popularyzujący wydarzenie oraz zachęcający inne podmioty do włączenia się w działania wolontarystyczne na terenie dzielnicy.

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!