„Praska dusza wolontariusza” to projekt realizowany na Nowej Pradze przez Dom Kultury Praga – Miejsce Aktywności Lokalnej w Pałacyku Konopackiego oraz NASZĄ Klubokawiarnię Międzypokoleniową, prowadzoną przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Obydwie instytucje działają na Nowej Pradze stosunkowo od niedawna, bo od września 2021, a współpracując z praską społecznością lokalną mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Partnerstwo i wspólne działania animacyjne to sposób na zachęcenie mieszkańców Pragi do aktywnego włączenia się we współtworzenie programu obydwu instytucji oraz stworzenie platformy wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy.


Działania animacyjne skierowane do mieszkańców Nowej Pragi organizowali wolontariusze. Również od nich wychodziła większość pomysłów. Były one zachętą dla mieszkańców do poznawania się i rozmowy - przy wspólnym stole, podczas warsztatów rękodzielniczych, na wystawie czy spotkaniu autorskim. Wolontariusze przeprowadzili w NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej oraz w Domu Kultury Praga szereg działań. Nie było tygodnia bez organizowanego przez wolontariuszy wydarzenia.

Co konkretnie działo się w klubokawiarni na Stalowej oraz w Pałacyku Konopackiego? Spotkania kulinarne, takie jak: nastawianie octu jabłkowego, ozdabianie i pieczenie dyń, składkowe spotkania sąsiedzkie, gruzińska uczta bakłażanowa z artystą Davidem Pataraia, pokazy kulinarne Dominika Gabryelskiego, wigilia sąsiedzka, warsztat florystyczny, regularne warsztaty haftu i tworzenia filcowych zabawek, spotkania planszówkowe, cotygodniowe spotkania brydżowe, konwersacje w języku angielskim, wspólne kolędowanie czy też Andrzejkowa domówka. W NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej odbyło się też ukraińskie popołudnie z Grupą Ukraińską z CAM „Nowolipie”, wypełnione poezją, muzyką i smakołykami.

Kadr ze spotkania kulinarnego "Gruzińska uczta bakłażanowa"

Pokaz kulinarny Dominika Gabryelskiego

W projekcie „Praska dusza wolontariusza” nie brakowało także wystaw, na których mieszkańcy mogli pokazać swoje talenty i pasje. W NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej odbyły się wystawy fotografii, rękodzieła, malarstwa czy rysunku. Dzięki temu mieszkańcy mogli poznać swoich sąsiadów z innej perspektywy i zobaczyć, jak wiele talentów kryje się w ich społeczności. W Domu Kultury „Praga” powstała międzynarodowa wystawa „Sztuka jako dar”, na którą swoje prace przygotowali ukraińscy artyści: Illya Bel, Andriy Bojko, Anastasia Budnikova, Olga Drozd, Galyna Dudar, Valentyna Ivanova, Julia Zakharova, Ludmyła Kolyada, Natalia Kurnosova, Anna Legenka, Julia Lebed, Anton Logov, Tetiana Leshchenko, Anna Pylypchuk, Margo Reznik, Wladyslav Ryabosztan, Liliya Topolyuk, Alyona Szibunova, Ave Libertatemaveamour, Y_O_V. Wystawa była kuratorowana przez Viktoriię Burlakę.

Wystawa malarstwa i rysunku

Wystawa fotografii

Odbyło się także sąsiedzkie święto ukraińsko-polskie, podczas którego przy wspólnym stole, wspólnym gotowaniu, tańcach, śpiewach, spotkaniach autorskich czas spędziło ponad 150 osób.

Kadr ze wspólnego święta sąsiedzkiego

Kadr ze święta polsko-ukraińskiego - wykonawcy w strojach ludowych

Zoragnizowano też spotkanie autorskie naszej sąsiadki Beaty Majchrowskiej, która prezentowała swoją książkę „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha”.

Współpraca Domu Kultury „Praga” i NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej przy projekcie "Praska dusza wolontariusza" pozwoliła na skoordynowanie działań wolontariackich oraz na wykorzystanie zasobów i kompetencji obu instytucji, co przyczyniło się do bogatszej oferty działań dla wolontariuszy oraz mieszkańców Nowej Pragi. Dzięki niej skuteczniej dotarliśmy do mieszkańców Nowej Pragi i zaangażowaliśmy społeczność lokalną w działania wolontariackie. W ciągu ostatnich miesięcy nawiązano relację z 30 mieszkańcami, którzy organizowali bądź wspierali proces organizacji wydarzeń w ramach współpracy wolontariackiej lub działań sąsiedzkich. Grono wolontariuszy poszerzyło się - dołączyli do niego sąsiedzi w każdym wieku, ucząc się od siebie nawzajem i dzieląc swoimi pomysłami.

Zdjęcie zbiorowe wolontariuszy uczestniczących w projekcie

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!