„Pomagaj, nie oczekuj”, „Ludzie do ludzi”, „Kubek równowagi”, „Pomagamy nie czekamy” – oto hasła wypisane na symbolicznych herbacianych kubkach, będących elementami muralu kamienicy przy Al. Krakowskiej 107. Mural zaprasza do dzielenia się energią i dobrem, stając się wizytówką włochowskiego wolontariatu.

Podczas spotkania koordynatorów włochowskich kół wolontariatu, wspomina koordynatorka wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 87, Justyna Hołdaś, gdy szukaliśmy pomysłów na wspólne działania, Fundacja Daj Herbatę poddała pomysł do dyskusji i choć trudno było znaleźć lidera i sposób na realizację, podjęliśmy się tego wyzwania w grupie partnerskiej, w której znalazły się: Fundacja Daj Herbatę , Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa - Ognisko Okęcie, Szkoła Podstawowa nr 87 ,Szkoła Podstawowa nr 94 oraz Stowarzyszenie Mieszkańców "Kamienice Włochy".

W projekcie ,,Sztuka nie wyklucza - mural na kamienicy", połączyliśmy grupy wolontariuszy i podopiecznych korzystających z organizacji pomocowych, m.in. działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wykluczonych społecznie. Jako że wierzymy, że sztuka łączy ludzi, na jednej z włochowskich kamienic stworzyliśmy mural - chcemy, aby stał się on symbolem więzi, która scala wolontariuszy i podopiecznych.

Zgodą Zarządu Dzielnicy Włochy oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy, który zobowiązał się do dbania o nasze dzieło w kolejnych latach, dostaliśmy miejsce na realizację muralu - kamienicę przy Alei Krakowskiej 107. W październiku zorganizowaliśmy warsztaty integracyjne oraz warsztaty graffiti, które poprowadziła Fundacja Daj Herbatę razem z Panem Bartkiem Podlewskim – z firmy MURY, wykonawcą muralu. Warsztaty miały na celu poznanie technik oraz poszukanie haseł i pomysłów na grafikę dużego muralu. Były też okazją do poznania się, nawiązania bliskości, pozytywnych relacji, bycia częścią społeczności. Głównym przesłaniem muralu stała się idea, że dobra energia to dar serca i warto się nią dzielić z mieszkańcami dzielnicy Włochy.

Wolontariusze - uczestnicy warsztatów - na tle muralu - zdjęcie zbiorowe

Uroczyste otwarcie muralu odbyło się w dniu 15 grudnia 2022 roku. Mural stał się niejako symbolem włochowskiego wolontariatu, wizytówką dzielnicy, której jednym z priorytetów jest dobro drugiego człowieka, uważność na jego potrzeby i zaangażowanie w niesienie pomocy.

Wcześniej, w wakacje, w ramach projektu powstał mniejszy mural w Miejscu Aktywności Lokalnej we Włochach, stworzony przez młodzież z Ogniska Okęcie. Była to pierwsza próba sił młodzieży z Ogniska w tworzeniu tak dużej pracy artystycznej. Przez kilka dni młodzież miała szansę ćwiczyć swoje umiejętności w sposób legalny, a efekt końcowy zachwycił ich samych i napawał ich dumą, szczególnie że od początku do końca wykonali go samodzielnie.

Autorem projektu został Damian - wychowanek Ogniska Okęcie. Razem z Damianem mural wykonali Tomek, Zuzia, Szymon i Katya, młodzi ludzie w wieku 12-16 lat, którzy z dzielnicą Włochy są związani przez miejsce zamieszkania i uczęszczanie do włochowskich szkół. Każdy z nich wykonał ważny element całości. W rozmowach podsumowujących projekt młodzież wskazywała, że są z tego dumni.

,,Jestem dumna z tego, co stworzyliśmy razem z chłopakami i Katyą" - mówi Zuzia. Najbardziej jest dumna z logotypu MAL we Włochach, ponieważ to ona tworzyła go od postaw. Katya stworzyła fantastycznie wycieniowane drzewo. Tomek namalował postać człowieka. Szymon jako pierwszy rozpoczął malowanie ściany w MALu.

Młodzież wykonała projekt, który wcześniej byt omówiony z pracownikami MAL we Włochach oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy Włochy.

Młodzież z ogniska wykonująca mały mural w MAL we Włochach

Tak o efekcie końcowym mówi Pani Marlena Piekarska-Olszówka, pracowniczka MAL we Włochach:

"Jestem zachwycona efektem pracy młodzieży z Ogniska Okęcie, zarówno w sferze artystycznej, jak i w sferze integrującej nas. Projekt pozwolił pokazać umiejętności młodzieży oraz wyrazić siebie. Wielkie oklaski dla uczestników i dla opiekunów. Będzie mi bardzo miło wchodzić do pracy."

O tym, że pomaganie daje radość wiedzą ci, którzy pomagają. O tym, że dobro daje siłę wiedzą ci, którzy dzięki pomaganiu dostają siłę do zmiany, rozwoju, życia. O tym, że dobro wraca wiedzą ci, którzy puścili dobro w świat, a ono do nich wróciło. Pomaganie daje dużo dobrego - nie tylko obdarowanym, ale też osobom, które obdarowują. Dzięki tej synergii możemy więcej. Możemy wzajemnie od siebie otrzymywać i dawać. Dzięki temu świat staje się lepszy. Wierzymy, że mural, który powstał na kamienicy, w miejscu, gdzie drogi młodzieży prowadzą do Szkoły Podstawowej nr 87 i do Ogniska Okęcie, jednocześnie na głównej drodze do Warszawy, będzie inspiracją dla oglądających, pretekstem do tego, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym jak możemy razem tworzyć lepszy świat, jak możemy razem podzielić się dobrą energią. Pragniemy, aby przekaz, że dobra energia to dar serca i warto się nią dzielić, dotarł do każdego mieszkańca dzielnicy Włochy.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!