Wolontariat to przede wszystkim ludzie - niezastąpieni ochotnicy, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe. Dom Kultury „Rembertów” we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rembertowie postanowił uhonorować wolontariuszy Galą Wolontariatu.

Ważne dla nas było podkreślenie, że starania wolontariuszy są zauważane i niezwykle doceniane. Chcieliśmy to zrobić poprzez organizację wydarzenia, na którym to wolontariusze „otrzymywali”, a nie „dawali”.

Gala Wolontariatu odbyła się 5 grudnia 2022 r. w sali widowiskowej Domu Kultury „Rembertów”. Zaproszeni zostali wszyscy, którzy przez cały rok angażowali się w działania wolontariackie związane z ośrodkiem kultury – a było ich niemało. Do najważniejszych akcji należała pomoc osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Natychmiast po rozpoczęciu wojny, w marcu, utworzyliśmy Klub Ukraińskich Mam i Dzieci – przestrzeń do zabaw i gier dla młodszych, a dla ich mam pokój, w którym mogły napić się kawy, herbaty, porozmawiać ze sobą, integrować się z nowo stworzoną społecznością. Prowadziliśmy cykl nauki języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Co ciekawe, a także niezwykle budujące, powyższe działania, w których brali udział polscy wolontariusze spowodowały, że na stałe do wolontariatu dołączyły osoby z Ukrainy. Na gali obecni byli również ochotnicy prowadzący charytatywny sklep w Rembertowie – Free Ukraina Store. Pozostałe działania wolontariatu obejmowały m. in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Miejsce Aktywności Lokalnej „Szopa Dobrych Pomysłów”, działające przy Domu Kultury „Rembertów”.

Składanie podziękowań wolontariuszom

Partner Gali Wolontariatu, Ośrodek Pomocy Społecznej w Rembertowie, wspomógł merytorycznie zadanie, dzieląc się z Domem Kultury „Rembertów” doświadczeniami na polu wolontariackim. OPS aktywnie wspierał organizację Gali – od promocji wydarzenia po dekorowanie sali, przygotowanie poczęstunku i przygotowanie wystawy fotograficznej.

Gala rozpoczęła się częścią oficjalną – podziękowaniami dla wolontariuszy. Każda osoba zaangażowana w wolontariat została wymieniona z osobna i doceniona poprzez dyplom oraz upominki. Drugą część uświetnił koncert zespołu Groove Cafe, który wprowadził radosną i taneczną atmosferę. Na wolontariuszy czekał poczęstunek przygotowany wspólnie pod przewodnictwem Pani Marzenny Kosowskiej.

Kadr z koncertu zespołu Groove Cafe

Podczas gali podsumowaliśmy działania wolontariuszy na przestrzeni roku. Równie istotnym elementem było dla nas stworzenie przestrzeni do integracji wolontariuszy, do towarzyskiej rozmowy – bez konieczności wykonywania pracy wolontariackiej. Zależało nam na integracji nowych ochotników z osobami doświadczonymi już w wolontariacie, na wymianie wrażeń, spostrzeżeń i pomysłów na następny rok. Wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym odbiorem. Wspólnie – organizatorom i wolontariuszom - udało się zwiększyć motywację do dalszych działań.

Zdjęcie zbiorowe wszystkich wolontariuszy uczestniczących w gali

Gala była uroczystym akcentem bardzo intensywnego roku dla wolontariatu w Rembertowie. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, ale przede wszystkim za wielkie serce i tak wiele zapału i chęci do działania! Mamy nadzieję, że wolontariusze dobrze spędzili czas i czują motywację do dalszego działania w roku 2023!


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!