Projekt „Wolontariusze dla EKOwiedzy” to inicjatywa zrealizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ w partnerstwie z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą „Dom na Jagiellońskiej”. Z „Domem na Jagiellońskiej” biblioteka współpracuje od trzech lat przy realizacji projektów związanych z wolontariatem.

Czy biblioteka publiczna może być przestrzenią do podjęcia rozmów i działań na rzecz ochrony przyrody? W Bibliotece Publicznej na Pradze Północ był to temat przewodni dla wolontariuszy i większości inicjatyw jakimi zajmował się wolontariat w grudniu 2022 roku.

Za pomocą aktywnych form przekazu przeprowadzono dla wolontariuszy trzy szkolenia, podczas których podzielono się dobrymi praktykami i sprawdzonymi pomysłami na promowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia i aktywnej postawy wobec przyrody. Wolontariusze uczestniczyli w trzech warsztatach praktycznych:

  • Witraże roślinne,
  • Moc natury - pobudzamy zmysły,
  • Kokedama. 

Tego rodzaju warsztaty mają moc budowania społeczności lokalnej wokół „zielonych” inicjatyw. Zdobyte umiejętności wolontariusze będą praktykowali podczas prowadzonych w bibliotece różnorodnych zajęć i spotkań.

Kokedamy wykonane przez uczestników warsztatów

Zwieńczeniem projektu była III edycja „Dnia promocji wolontariatu”. Jak co roku był to dzień pełen atrakcji, wyzwań i zabawy. Spotkanie odbyło się 15 grudnia 2022 w przestrzeni publicznej bibliotek przy ul. Skoczylasa 9. W organizacji „Dnia promocji wolontariatu" udział wzięły filie Biblioteki Publicznej im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ oraz partner działania - Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom na Jagiellońskiej", której podopieczni czynnie zaangażowali się w prace punktu informacyjnego o wolontariacie i byli wsparciem dla pracowników przy organizacji mini gry terenowej.

Kadr z wydarzenia Dzień Promocji Wolontariatu

Spotkanie rozpoczęto integracyjną grą „Wieża liderów” w celu zachęcenia uczestników do współpracy przy kolejnych zadaniach. Wolontariusze z dużym zaangażowaniem przystąpili do udziału w mini grze terenowej. Punkty gry zostały rozmieszczone w różnych częściach trzech placówek, co pozwoliło im na swobodne przemieszczenia się. Rozwiązywali quiz „Co wiesz o wolontariacie”, tworzyli ekologiczne świece sojowe oraz memory z ziaren, rozwiązywali szyfrowane hasła dotyczycące wolontariatu i układali eko puzzle fotograficzne.

Świeca sojowa stworzona przez wolontariusza

Memory z ziaren

Na zakończenie gry odbyła się loteria fantowa. Każdy z uczestników otrzymał upominek oraz podziękowanie. Ostatnim punktem spotkania było przedstawienie teatralne z przesłaniem ekologicznym pt. ,,Wiślana opowieść”.

Scena z przedstawienia teatralnego "Wiślana opowieść"

,,Dzień promocji wolontariatu” był świętem wolontariuszy oraz podsumowaniem prac wolontarystycznych w bibliotece, w które czynnie angażują się również wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom na Jagiellońskiej”. Wydarzenie to przybliżyło i rozpropagowało ideę wolontariatu, zachęciło do działania nowe osoby oraz pokazało, że wolontariat ma różne oblicza.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!