Projekt stworzenia domków dla wolno żyjących i bezdomnych kotów to efekt współpracy Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła, Szkoły Podstawowej nr 172, w której prężnie działa wolontariat młodzieżowy oraz Fundacji AGROS, prowadzącej ośrodek dla kotów miejskich Koteria. Dzięki know-how, którym podzielili się pracownicy Fundacji oraz zaangażowaniu wolontariuszy i mieszkańców stworzono ponad 80 budek dla kotów. W projekt „Domki dla kotów” zaangażowani byli wolontariusze, mieszkańcy dzielnicy, najmłodsi czytelnicy Biblioteki w dzielnicy Wesoła, a nawet niektóre biblioteki europejskie.

Nocą, wiadomo, wszystkie koty są czarne, ale zimą…? Okazuje się, że zimą wszystkie koty… marzną. A zwłaszcza te, które nie mają domu ani schronienia. Problem bezdomnych kotów dotyczy każdego większego skupiska ludzi, choć na co dzień jest przez większość z nas niedostrzegany. Biblioteka w Wesołej po serii konsultacji ze społecznymi opiekunami bezdomnych kotów, postanowiła dopomóc ponad 500 wolno żyjącym kotom w dzielnicy Warszawa Wesoła.

 Wolontariusze wykonujący domki dla kotów
Podczas czterech sesji warsztatowych, ósmoklasiści zaangażowani w szkolny wolontariat zbudowali, pod okiem instruktorów z ośrodka Koteria, 88 budek dla kotów. Budki trafiły we wskazane miejsca i funkcjonują zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wolontariusze uczestniczyli też w spotkaniach dla najmłodszych czytelników w Bibliotece w Zielonej (Filia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Warszawa Wesoła), opowiadając o projekcie, o wolontariacie oraz o kotach. Najmłodsi wraz z rodzicami licznie przybywali na spotkania, przynosząc polary na wyściółkę do budek, karmę dla kotów oraz słowa uznania i wsparcia dla wolontariuszy.

Wolontariusze animujący spotkanie z najmłodszymi czytelnikami biblioteki

Niespodziewanie dla twórców projektu, zyskał on pewien aspekt międzynarodowy. Celem uatrakcyjnienia spotkań z najmłodszymi dziećmi, bibliotekarze z Wesołej napisali do bibliotekarzy z Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Chorwacji, wiadomość z informacją o projekcie i prośbą o nagranie i przesłanie krótkiego filmu ze swą miauczącą pociechą w roli głównej. Okazało się że „kici, kici” to żadne Esperanto. Niby kot to kot, ale w każdym kraju woła się go inaczej. Chcesz wiedzieć jak? Przyjdź do Biblioteki w Wesołej lub zajrzyj na stronę internetową biblioteki.


Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


 Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? 
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!