W ramach Warszawskich partnerstw dla wolontariatu w dzielnicy Ochota w 2022 roku zrealizowano projekt "Jak pracować z osobami z doświadczeniem uchodźczym? Program wsparcia wolontariuszy". Przygotowanie projektu było odpowiedzią na potrzeby wolontariuszy bezpośrednio pomagających osobom z doświadczeniem uchodźczym.

W odpowiedzi na kryzys humanitarny w Ukrainie ochockie organizacje i instytucje – Ośrodek Kultury Ochoty, Fundacja "Ambulans z Serca", Teatr Ochoty, Młodzieżowy Dom Kultury "Ochota" oraz Ośrodek Pomocy Społecznej – wspólnie zrealizowały program wsparcia dla wolontariuszy. 

W ramach projektu przeprowadzono wiele działań mających na celu przygotowanie wolontariuszy do pomocy osobom z doświadczeniem uchodźczym – od kursu języka ukraińskiego aż po szkolenia z udzielania pierwszej pomocy psychologicznej. 

Prowadzę kurs języka polskiego dla pań z Ukrainy. To dla mnie bardzo ważne, że mogę liczyć na wsparcie w moich działaniach – mówi jedna z wolontariuszek.

Uczestnicy kursu języka ukraińskiego w dzielnicy Ochota siedzą przy stole

Organizatorzy przygotowali szkolenia dotyczące pracy zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. 

Te różne grupy wiekowe spotykają się z zupełnie innymi problemami. Nie możemy zapominać o dzieciach z doświadczeniem uchodźczym. Ich potrzeby różnią się od potrzeb osób dorosłych – podkreśla Beata Kwiatkowska, koordynatorka projektu. 

Wolontariusze-lektorzy, którzy na co dzień prowadzą kursy języka polskiego, mieli możliwość uczestniczenia w kursie glottodydaktyki. Z kolei wolontariusze i pracownicy mający bezpośredni kontakt z osobami z Ukrainy mogli wziąć udział w zajęciach z języka ukraińskiego. 

Było trudno, ale na pewno warto uczyć się języka ukraińskiego. Jest to bardzo potrzebne w naszej pracy – wspomina jeden z uczestników kursu.

Grupa osób, która zrealizowała kurs językowy kontynuje swoja naukę do dziś, takie informacje dostaliśmy od samej lektorki języka ukraińskiego, Olhi Nazarenko – dodaje koordynatorka projektu. 

Projekt stanowił również próbę przeciwdziałania zagrożeniu, jakim jest poczucie wypalenia u wolontariuszy, a w konsekwencji obniżenie zaangażowania w pomoc. Dzięki realizacji działań projektowych, każdy z wolontariuszy został otoczony opieką. Szkolenia dotyczące wsparcia psychologicznego kompleksowo przygotowały uczestników do pracy z osobami w kryzysie. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że nawet po jego zakończeniu wolontariusze będą wiedzieli, gdzie zgłosić się po wsparcie w krytycznych momentach swojej pracy.

Uczestnicy kursu języka polskiego i wolontariusze wspólnie przygotowują pierniczki

Podczas trwania projektu zawiązały się przyjaźnie i powstały nowe inicjatywy na terenie dzielnicy Ochota. Wspólne pieczenie pierników przez wolontariuszy i uczestników kursów języka polskiego to jedno z działań, które pozwoliło im się zintegrować i wsprzeć w trudnych chwilach. 

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


 Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


 W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


 Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!