Książka "Zwykli Niezwykli. Wolontariusze w trudnych czasach" powstała w ramach partnerstwa na rzecz rozwoju wolontariatu zawiązanego między Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, a Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Zawiera ona szesnaście rozmów przeprowadzonych z wolontariuszami, którzy w ostatnich latach pomagali osobom znajdującym się w kryzysie spowodowanym pandemią, wojną w Ukrainie, czy też trudną sytuacją życiową. Zapraszamy do lektury!

„Zwykli Niezwykli” to książka o wolontariacie, ale opowiedziana z perspektywy wolontariuszy. Chcieliśmy, aby po wolontariacie, który był świadczony w trakcie dwóch potężnych kryzysów pozostał trwały ślad. Książka ta to też swego rodzaju forma docenienia wszystkich wolontariuszy pomagających w okresie ostatnich prawie trzech już lat – mówi Przemysław Skwarski, koordynator wolontariatu w OPS Dzielnicy Bemowo.

Uczestnicy wydarzenia promującego książkę "Zwykli Niezwykli. Wolontariusze w trudnych czasach" pozują do zdjęcia

"Zwykli Niezwykli" to pełne wzruszeń relacje (nie)zwykłych ludzi, którzy w trakcie potężnych kryzysów zdecydowali się ruszyć na pomoc potrzebującym, ryzykując własne zdrowie i poświęcając swój prywatny czas. Lektura książki pozwala na poznanie doświadczeń wolontariuszy, którzy choć pozornie są „zwykli”, to czynią „niezwykłe” rzeczy. Zatytułowanie publikacji „Zwykli Niezwykli” ma na celu pokazanie, że każdy może być wolontariuszem i pomagać innym, wykorzystując swoje umiejętności i zasoby.

Uczestnicy wydarzenia promującego książkę "Zwykli Niezwykli. Wolontariusze w trudnych czasach" oglądają prezentację multimedialną wyświetloną na rzutniku.

Mimo iż twórcom książki nie udało się porozmawiać ze wszystkimi wspaniałymi osobami angażującymi się w wolontariat, to liczą na to, że każdy z czytelników odnajdzie w bohaterach książki jakąś cząstkę siebie. Autorzy zachęcają do lektury zarówno wolontariuszy, jak i osoby, które nie miały jeszcze kontaktu z wolontariatem. Książka może być też cennym źródłem inspiracji dla osób, które na co dzień zajmują się koordynowaniem wolontariatu w instytucjach i organizacjach.

Mam nadzieję, że Czytelnik poczuje, podobnie jak my, dreszcz emocji i sobie pomyśli, że nie trzeba być geniuszem lub kimś wyjątkowym, żeby robić cudowne rzeczy. Nagle można odkryć, że pomaganie nie jest przypisane celebrytom. Żeby być wolontariu­szem można być zwykłym Kowalskim z bemowskiego blokowiska i robić niesamowite rzeczy. Wystarczy być człowiekiem… – dodaje Przemysław Skwarski. 

Zapraszamy do lektury!

"Zwykli Niezwykli. Wolontariusze w trudnych czasach" 

Czarno-pomarańczowa okładka książki "Zwykli Niezwykli. Wolontariusze w trudnych czasach" trzymana w dłoni.

Tekst oraz zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!