Projekt „Międzypokoleniowe Włochy 2” skupił się na integracji międzypokoleniowej, nawiązaniu i wzmacnianiu relacji między młodzieżą a seniorami oraz wsparciem seniorów poprzez wspólne działania z grupą dzieci i młodzieży. Każde spotkanie młodych wolontariuszy z seniorami było wyjątkowe. Wyjątkowe, ponieważ po każdej ze stron była wzajemna życzliwość, ciekawość i troska. Projekt jest efektem kolejnego warszawskiego Partnerstwa Dla Wolontariatu.

Trwa spotkanie społeczności w Ognisku Okęcie. Dzieci, młodzież i wychowawcy omawiają co się będzie dziać w najbliższym tygodniu. Pada pytanie o spotkania z seniorami w Miejscu Aktywności Lokalnej we Włochach. Kim jest wolontariusz? Kim jest animator? Kto chciałby wziąć udział w projekcie? Ostatecznie zgłasza się stała grupka wolontariuszy. W tym roku na spotkania z seniorami przychodzą też młodsze dzieci, najmłodsze ma 8 lat, duża część grupy to 9-latki. I spełniają się świetnie w roli wolontariusza - animatora.

Ognisko Włochy wolontariat 4

Ognisko Włochy wolontariat 2

Na początku został ustalony plan. Mamy czas do grudnia, dwa spotkania w miesiącu. Burza mózgów, głosowanie. Mamy to! Będzie robienie bransoletek, potańcówka, improwizacja, ćwiczenia umysłu, robienie broszek i breloczków oraz stroików, zabawa w Familiadę. Przy każdym spotkaniu organizujemy poczęstunek. Kawę, herbatę. Młodzi wolontariusze chętnie zbierają zamówienia od seniorów i przynoszą im wybrany ciepły napój.

Wszystkie dzieci są chętne do działania, uwielbiają rozkładać przekąski, przygotowywać materiały do spotkań, pytają seniorów jak mają na imię i zapisują je na samoprzylepnej etykietce. Później jedna z seniorek przygotowuje sukcesywnie etykietki-broszki z imionami seniorów i dzieci. Wszyscy są zachwyceni. A dla pani największą zapłatą jest to, że tak się podoba.

Poza dziećmi z Ogniska przychodzą na spotkania dzieci i młodzież ze SPOTu na Rybnickiej. Poznają nie tylko seniorów, ale i dzieci i dorosłych z Ogniska. Na początku niepewnie, z każdym spotkaniem coraz śmielej. Najmłodsza wolontariuszka ma 6 lat i ma ogromne umiejętności w rozmowie z seniorami.

Ognisko Włochy wolontariat 1

Ognisko Wochy wolontariat st

Na przełomie września i października odbywa się Miesiąc Seniora, więc projekt dołącza do niego. Międzypokoleniowa Potańcówka zostaje spotkaniem inaugurującym ten cykl spotkań dla seniorów. Mamy okazję współpracować z Fundacją Seniorwizacja oraz Fundacją Stocznia. O projekcie mogą przeczytać mieszkańcy dzielnicy Włochy w biuletynie informacyjnym „Moja Dzielnica Włochy”. Młodzi wolontariusze zostają docenieni podczas Gali Wolontariatu w dzielnicy. Jedna z dziewczynek na informację o tym, że będzie Gala i jest na nią zaproszona, mówi: „Ale jak to? Przecież ja nic takiego nie zrobiłam. Ja tylko przychodziłam na spotkania i rozmawiałam z seniorami.” To jest właśnie COŚ. Dla jednej osoby może to być mało, to co daje, może być spontaniczne, nie kosztujące bardzo dużo energii i wysiłku. Dla drugiej strony może to być coś dużego.

Wspólnie z dziećmi, młodzieżą, seniorami, dorosłymi z Ogniska Okęcie, SPOTu Rybnicka i niezastąpionego MALu we Włochach, stworzyliśmy coś wyjątkowego. Przestrzeń do wyjątkowych spotkań we Włochach.

Partnerstwo Dla Wolontariatu stworzyli: Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” – Ognisko Okęcie, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy – MAL we Włochach, Stowarzyszenie MAKAO – SPOT Rybnicka. Gościnnie: Fundacja Seniorwizacja oraz Fundacja Stocznia, a także Wolontariuszki Kasia i Anna S.

 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie Partnerstwa dla Wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!