„Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim” to projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Przedszkolem Integracyjnym nr 120 w ramach Warszawskich partnerstw dla wolontariatu.

W ubiegłym miesiącu w Bibliotece Publicznej na Targówku odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”. W tym dniu Czytelnię Naukową nr I odwiedziły dzieci z czterech grup (Rybki, Motylki, Żabki i Jeżyki) z Przedszkola Integracyjnego nr 120 – partnera projektu. Wspólnie z nimi oraz z pisarką Agnieszką Kazałą świętowaliśmy wydanie książki pt. „Bajki-pomagajki” („Казки-допомаґайки”). Przedszkolaki wysłuchały jednej z bajek zatytułowanej „Wojtuś i jego magiczne buty”, pochodzącej z tej publikacji. Poza tym obejrzały film o projekcie. Dzieciom szczególnie spodobał się fragment pokazujący jak drukują się książki w drukarni. Słychać było okrzyki na sali: „Jakie wielkie maszyny!”, „Jakie duże rolki papieru! O… to mój rysunek”. Na zakończenie spotkania każdy z młodych wolontariuszy otrzymał w prezencie egzemplarz książki, którą współtworzył.

Dzięki realizacji projektu udowodniliśmy, że przedszkolaki mogą być wspaniałymi wolontariuszami! Co więcej, mali ochotnicy mogą być nawet… współtwórcami bajek - autorami ilustracji!

Sala z projektorem, na krzesłach siedzą przedszkolaki, na ekranie okładka książki

Przebieg projektu

Najpierw zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których 4-, 5- i 6-latki dowiedziały się, co to jest wolontariat i pogłębiły wiedzę na ten temat. Kiedy zaproponowaliśmy im, żeby wymyśliły tematy bajek obrazujących to zagadnienie, z wielką radością opowiedziały o postaciach, które w bajkach mogłyby występować i przedstawiły ogólne zarysy fabuły. Następnie pisarka Agnieszka Kazała przemieniła te świetne pomysły w krótkie utwory. Podczas kolejnej odsłony warsztatów dzieci wysłuchały swoich bajek czytanych przez wolontariuszkę Marię Tarkę i otrzymały drugie zadanie – przygotowania ilustracji do tekstu.

Efektem końcowym tych działań jest wydanie książki pt. „Bajki-pomagajki” („Казки-допомаґайки”) zawierającej bajki, której współtwórcami – autorami ilustracji – są wolontariusze, czyli przedszkolaki! Bajki stworzone w ramach projektu zostały również przetłumaczone na język ukraiński przez Anastasiię Bojko. Ponadto książka zawiera wkładki w postaci kolorowanek (narysowanych przez graficzkę) do samodzielnego kredkowania. Dodatkowo w książce znajduje się prezent od Agnieszki Kazały – jej opowiadanie pt. „Michał i UFO”, przetłumaczone na język ukraiński przez wolontariuszkę Dariię Sakhno.

Bajki Pomagajki chłopiec

6 egzemplarzy książki z rysunkami dzieci na okładce

Gdzie można przeczytać "Bajki-Pomagajki"

Książki zostaną przekazane do przedszkoli i bibliotek na Targówku, a także do innych dzielnicowych instytucji, których beneficjentami są także ukraińskie dzieci. Będą promowały ideę wolontariatu oraz czytelnictwo wśród najmłodszych. Ponadto powstała elektroniczna wersja tej książki, z którą można się zapoznać na stronie internetowej Biblioteki w dziale: „Projekty i publikacje”.

 

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!