Uniwersyteckie Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych (UODI) serdecznie zaprasza do udziału w konferencji „W stronę środowiskowych usług społecznych – deinstytucjonalizacja praktyk pomocowych w Polsce i w Europie”

Polityka deinstytucjonalizacji działań pomocowych jest wdrażana w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej w ramach perspektywy Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. UODI monitoruje procesy zmian i upowszechniania metody pracy środowiskowej. W 2022 r. badaniami zostały obięte praktyki pomocowe w Polsce i wdrażanie podejścia środowiskowego na poziomie międzynarodowym, a szczególną uwagę poświęcono działaniom pomocowym na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pomoc ta, jak twierdzą organizatorzy konferencji, oparta w dużej mierze na zaangażowaniu społecznym, ma bowiem w naszym kraju w przeważającej mierze charakter środowiskowy. Problematyce tej jest dedykowana trzecia sesja konferencyjna i trzy stacjonarne spotkania warsztatowe. 

Konferencja odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. i będzie miała charakter hybrydowy. 29.11.2022 (wtorek) w godz. 9.00-14.30 odbędą się sesje plenarne online. Z kolei 30.11.2022 (środa) planowane są sesje warsztatowe stacjonarnie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa, ul. Dobra 56/66, s. 315):

  • 9:30 – 11:00 – Warsztat 1: Kapitał solidarności – jakie mechanizmy odkryliśmy pomagając uchodźcom z Ukrainy?
    Organizator: Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW
  • 11:30 – 13:00 – Warsztat 2: Dzieci i młodzież uchodźcza z Ukrainy – wyzwanie dla Polski czy wieloaspektowa wartość dodana?
    Organizator: Centrum Europejskie UW
  • 13:30 – 15:00 – Warsztat 3: Pomoc uchodźcom z Ukrainy: jakie koszty i korzyści?
    Organizator: Instytut Studiów Społecznych im. Profesora Robera Zajonca UW

Na stronie internetowej Uniwersyteckiego Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych znajdują się szczegółowy program konferencji oraz warsztatów, jak również formularz rejestracji klikając w link opuszczasz portal ochotnicy.waw.pl


Uniwersyteckie Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Praktyk Pomocowych jest wspólnym przedsięwzięciem trzech jednostek uniwersyteckich: Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, Centrum Europejskiego UW oraz Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca UW.