„Ochotnicy warszawscy” to nie tylko cieszący się popularnością Miejski Portal Wolontariatu, darmowe szkolenia i warsztaty dla wolontariuszy oraz koordynatorów. Równie ważną częścią projektu są działania, w które od lat angażują się stołeczne instytucje. Pracujemy nad rozwojem wolontariatu z bibliotekami, domami kultury, domami i ośrodkami pomocy społecznej, placówkami edukacji pozaszkolnej czy placówkami opiekuńczo-wychowawczymi. Ponadto, realizujemy działanie mające na celu dofinansowienie współpracujących ze sobą instytucji w obszarze wolontariatu, czyli "Warszawskich partnerstw dla wolontariatu". Trwa już czwarta edycja tego działania, a my przedstawiamy Wam kolejne zrealizowane projekty w ramach dofinansowania.

Prezentujemy działanie "Wolontariat nie ma wieku" zrealizowany w partnerstwie przez dwie instytucje z Dzielnicy Ursus - Bibliotekę Publiczną oraz Dom Kultury "Miś".

tort podczas wernisażu wystawy "Wolontariat nie ma wieku"

„Wolontariat nie ma wieku” to działanie mające na celu promocję wolontariatu młodzieżowego, działającego w bibliotece, oraz wolontariatu senioralnego, który aktywnie się rozwija w Domu Kultury „Miś”. Pokazanie wolontariatu, jako ludzi z pasją, zaangażowanych w lokalną działalność, miało zachęcić innych do działania wolontariackiego w Ursusie. W tym celu zorganizowana została profesjonalna sesja zdjęciowa dla wolontariuszy, którzy chętnie zgłosili się do udziału w projekcie. Sesję wykonał profesjonalny fotograf, który bardzo zaangażował się w działania.

O przedsięwzięciu opowiedziała nam koordynatorka wolontariatu z Biblioteki Publicznej Dzielnicy w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Karolina Kilar:

Warto podkreślić, że fotograf również pochodzi z Ursusa i z nieskrywaną radością wykonał dla nas bardzo dużo fotografii. Ponadto, studio fotograficzne odpowiadało również za przygotowania samych uczestników sesji – profesjonalne makijaże oraz wszelkie poprawki fryzur, a także za pomoc w doborze stylizacji. Udało nam się również, wspólnie z fotografem znaleźć bezpłatne, charakterystyczne dla dzielnicy miejsca, w których wykonaliśmy zdjęcia, a to z kolei pozwoliło na zakup wszystkich zdjęć z sesji oraz pendrive, na których je zapisaliśmy i podarowaliśmy wolontariuszom podczas wernisażu wystawy zdjęć. Zdjęcia, w naszej ocenie całkowicie oddają klimat sesji i dzielnicy i posiadają ogromne walory artystyczne. Bardzo ucieszył nas fakt ogromnego zaangażowania wolontariuszy – seniorów, którzy na początku z dystansem podeszli do naszego pomysłu. Seniorzy nie tylko pojawili się na sesji z ogromnym humorem i energią ale również przygotowali drobne elementy garderoby, charakteryzujące ich działalność kabaretową. Młodzież natomiast przygotowała elementy, które na co dzień cechują ich zainteresowania. Obie grupy wiekowe z wielką satysfakcją i radością pozowały do zdjęć, w wielu lokalizacjach na terenie Ursusa.

4 września 2021 r. w Domu Kultury „Miś” odbył się wernisaż wystawy fotografii wykonanych podczas sesji, połączony ze specjalnie przygotowanym programem kabaretowym, w wykonaniu seniorów. Podczas wernisażu uczestnicy zostali zaproszeni do spontanicznego flash – mobowego czytania „Moralności Pani Dulskiej” w ramach tegorocznego Narodowego Czytania.

występ seniorów podczas wernisażu wystawy

Wolontariusze przybyli na wernisaż z całymi rodzinami, dlatego z powodzeniem rozdaliśmy ankiety, badające potrzeby mieszkańców w zakresie wolontariatu rodzinnego, który chcemy zacząć rowzwijac w bibliotece - dodaje Karolina Kilar.

Na wernisażu pojawiło sie wielu wolontariuszy i sympatyków biblioteki, domu kultury oraz innych lokalnych instytucji samorządowych. Nie zabrakło równiez przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Ursus. Wystawa była dostępna dla zwiedzających przez cały wrzesień w Domu Kultury „Miś”, a pod koniec roku można było obejrzeć ją w bibliotece.

wręczenie podziękowań

Sądząc po zainteresowaniu odwiedzających oraz pozytywnych opiniach od samych uczestników, a także po tym, że w nowym roku szkolnym do wolontariatu w bibblioteki zgłosiło się bardzo dużo chętnych, przypuszczać można, że założony cel został osiągnięty, a wolontariat Biblioteki i Domu Kultury „Miś” jest rozpoznawalny i coraz bardziej znany w lokalnej społeczności. Jeśli chodzi o preferencje dotyczące wolontariatu rodzinnego, to grupa focusowa została rozszerzona o uczestników pikników organizowanych we wrześniu przez obydwie instytucje i trwają jeszcze prace podsumowujące.

wernisaż wystawy "Wolontariat nie ma wieku"

Relacja wraz ze zdjęciami przekazana przez koordynatorów wolontariatu z Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Dom Kultury "Miś".


 Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z innych projektów, które były realizowane w ramach "Partnerstw instytucji rozwijających wolontariat", zamieszczonych w dziale "Aktualności".


Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy.