Partnerstwa instytucji rozwijających wolontariat to dofinansowanie, które w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy", w roku 2021 przyznaliśmy instytucjom już po raz trzeci. Jedną z instytucji, które uzyskały dofinansowanie było Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" wraz z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota, Przystanek Książka. W ten sposób powstał projekt "Audiopokolenia". Relację z działań zdali nam koordynatorzy z CAM "Nowolipie". Zapraszamy do jej przeczytania.


Projekt "Audiopokolenia" powstał z potrzeby udostępnienia tekstów znajdujących się w Warszawskim Miesięczniku Seniorów #POKOLENIA, osobom, które maja kłopot ze wzrokiem i nie są w stanie go przeczytać, czy porostu tym, którzy wolą słuchać. Stworzyliśmy okazję do tego, aby jeszcze większe grono osób miało dostęp do tekstów z #POKOLEŃ.

Ogłoszenie o naborze do projektu znalazło się na portalu Ochotnicy warszawscy, stronach internetowych i mediach społecznościowych obu instytucji, w miesięczniku #POKOLENIA oraz na ulotkach i plakatach. Chęć udziału w projekcie zgłosiło ponad 50 osób. Trzydzieścioro z nich zostało z nami na dłużej. Nasi wolontariusze, to osoby w wieki od 12 do 86 lat. Lubimy międzypokoleniowość w realizowanych przez nas projektach.

Projekt był również dla wolontariuszy okazją do udziału w różnorodnych szkoleniach, m.in. z umiejętności lektorskich, montażu i postprodukcji dźwięku w przeznaczonym do tego programie, pracy w zespole rozproszonym czy z zasad dostępności.

wolontariusze podczas szkoleń w bibliotece "Przystanek Książka"

Dzięki dofinansowaniu zakupiliśmy również sprzęt i rozpoczęliśmy nagrania. Ponieważ był to projekt pilotażowy, ciagle coś nas zaskakiwało i zdobywaliśmy nowe umiejętności. Do ustalenia były takie kwestie jak przygotowanie czołówki nagrania. Staliśmy również przed wyzwaniami gdzie nagrywać, nie posiadając profesjonalnego studia, a także jak nagrywać aby łatwiej było montować nagrane artykuły z #POKOLEN. Na szczęście udało się wszystkiemu sprostać i możemy zaprosić Was na nasz kanał na YouTube AudioPokolenia, na którym sukcesywnie pojawiają się artykuły z miesięcznika.

wolontariuszka podczas pracy przy komputerze w projekcie Audipokolenia

"Audiopokolenia" to projekt, który łączy. Łączy tekst i dźwięk, słowo i technologię, ale przede wszystkim łączy ludzi. Ludzi, którzy chcą pomagać, uczyć się nowych umiejętności i współpracować ze sobą. Łączy instytucje, które wspólnie wspierają wolontariuszy w ich działaniach. Łączy również wolontariuszy i ich słuchaczy, mimo, że być może nigdy się nie spotkają.

wolontariuszka nagrywająca artykuł podczas projektu Audiopokolenia

Tekst i zdjęcia przekazane przez koordynatorów wolontariatu z CAM "Nowolipie".


Przeczytaj również relację z partnerskich działań innych instytucji, a także pozostałe materiały ze świata warszawskiego wolontariatu w zakładce "Aktualności".


Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy.