W pierwszą sobotę czerwca Fundacja Zwalcz Nudę wspólnie ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego zorganizowały piknik rodzinny „Z wizytą u Króla”. Wydarzenie było okazją do poznania lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych z Kamionka, Nowej i Starej Pragi, a także spędzenia czasu wspólnie z rodziną czy znajomymi.

Dużym wsparciem w organizacji pikniku byli wolontariusze. Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność porozmawiać z jednym z nich! O doświadczeniach z udziału w wolontariacie akcyjnym opowiada osiemnastoletni Hubert Ziułkowski z Fundacji Zwalcz Nudę.

Który raz jesteś na wolontariacie?

Hubert Ziułkowski: Szczerze mówiąc już się zgubiłem. To moja dwunasta albo piętnasta akcja wolontariacka.

Współpracowałeś wcześniej z Fundacją Zwalcz Nudę?

H.Z.: Tak, to mój drugi wolontariat w Fundacji Zwalcz Nudę. „Narodowy Dzień Sportu” to było pierwsze wydarzenie, w którym uczestniczyłem. Wtedy wspierałem działania punktu informacyjnego. Dziś podczas pikniku „Z Wizytą u Króla” również udzielam informacji mieszkańcom, ale pomagam też przy różnych animacjach dla dzieci, pilnuję zabaw w dmuchanym zamku.

Portret wolontariusza podczas pikniku, w tle namiot, na szyi identyfikator z napisem "wolontariusz".

Jak zaczęła się Twoja przygoda z wolontariat?

H.Z.: Jestem absolwentem szkoły, w której dziś jesteśmy. W ósmej klasie, wychowawca poinformował nas o tym, że otrzymamy więcej punktów do szkoły średniej, jeśli weźmiemy udział w jakimś wolontariacie. Tak więc po raz pierwszy swoich sił spróbowałem podczas zawodów tenisa stołowego na PGE Narodowym. Pamiętam, że tak bardzo mi się podobało, że z tą samą grupą wolontariuszy zapisaliśmy się na kolejne zawody, tym razem kolarskie, które odbywały się już w następnym tygodniu.

Dlaczego angażujesz się w wolontariat?

H.Z.: Dzięki wolontariatowi zdobywam różne doświadczenia. Myślę też, że wolontariat przygotowuje nas do pracy z ludźmi, stajemy się coraz bardziej otwarci, poznajemy nowe osoby.

Uczestnicy pikniku puszczają duże mydlane bańki, w tle białe namioty.

Obecnie kończysz trzecią klasę technikum, za dwa lata czeka Cię matura. Powiedz, jak Twoi rówieśnicy odbierają sposób, w jaki spędzasz swój wolny czas? Czy wspólnie uczestniczycie w akcjach wolontariackich?

H.Z.: Moi koledzy z klasy pytają, gdzie znajduję informacje o wolontariacie. Zawsze opowiadam: na portalu ochotnicy.waw.pl (uśmiech). Pytają również, czym się zajmuję na wolontariacie. Są bardzo ciekawi. Mówią, że też chcieliby dołączyć, ale czy to robią, nie wiem. Ja na wolontariat zazwyczaj zapisuję się sam.

Dziewczynka stojąca obok balonu z napisem: www.ochotnicy.waw.pl

Jesteśmy na pikniku. Jest dziś ciepło, dużo się dzieje, otaczają nas dzieci, które zabiegają o uwagę i wspólną zabawę. Powiedz, co zazwyczaj czujesz, gdy wracasz do domu po takim plenerowym evencie?

H.Z.: Czuję zmęczenie, to fakt, ale przede wszystkim dużą satysfakcję, że zrobiłem coś dobrego, że pomogłem w organizacji imprezy w mojej dzielnicy, podczas której mieszkańcy dobrze się bawili. Cieszę się też, że na pikniku są obecne również rodziny z Ukrainy. Takie wydarzenia im służą, mam nadzieję, że mogą choć na kilka chwil odciąć się od tego, co dzieje się w ich kraju i spędzić miło czas, niekoniecznie myśląc o wojnie. To również okazja do międzykulturowej integracji i nawiązania nowych znajomości.

Jak myślisz, czy wolontariat to dobry pomysł na wakacje?

H.Z.: Według mnie wolontariat to dobry pomysł na wakacje, ale czy myślę słusznie, to przekonam się dopiero w to lato, ponieważ będę działał przez dwa tygodnie podczas Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi. Podczas rekrutacji zapytano jakie dyscypliny sportu mnie interesują. Moje zainteresowania wpłynął na rodzaj zadań, jakie będę wykonywał podczas wyjazdu. Już nie mogę się doczekać!

Bardzo dziękujemy za rozmowę! Życzymy Ci udanych wakacji, pełnych satysfakcjonujących doświadczeń! (uśmiech)

 

Rozmowa i zdjęcia: Dorota Kaczmarek


  Jeśli podczas zbliżających się wakacji chcesz zostać wolontariuszką/em - już dziś poznaj oferty wolontariatu w Warszawie!