Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Wolontariusze angażują się w różne aktywności na rzecz uchodźców z Ukrainy. Osoby, które poświęcają swój czas na niesienie bezinteresownej pomocy innym w swojej pracy spotykają się z ludzkimi dramatami, trudnymi sytuacjami, bezsilnością. Z wielu stron powtarzają się głosy, że wolontariusze, którzy pomagają uchodźcom powinni zwracać uwagę na własny dobrostan. Ale czy wiemy, dlaczego dbanie o siebie jest dla wolontariuszy tak bardzo istotne? Odpowiedź poniżej.

Dlaczego dbanie o siebie jest istotne dla wolontariuszy, którzy wspierają uchodźców z Ukrainy?

Pomaganie innym osobom, szczególnie w tak silnym kryzysie jakiego doświadczają uchodźczynie i uchodźcy, może powodować w nas różne stany i odbijać się na naszym zdrowiu psychicznym. Niektóre z osób wolontariackich mogą wykazywać objawy dzisiaj, u niektórych te objawy mogą pojawić się dopiero za jakiś czas. Jednym z bardziej dominujących stanów u osób pomagających jest zapewne poczucie bezradności. W końcu możemy przyjąć pod swój dach tylko kilka osób, mamy do rozdania tylko 200 kanapek, a potrzebujących w najbliżej okolicy jest 3 razy tyle, itp.

Na początku wojny w Ukrainie, kiedy osoby uchodźcze zaczęły napływać do Polski, w internecie i mediach zaczęło przewijać się takie powiedzenie: "to nie sprint, a maraton". Jeśli w początkowej fazie spalimy całe nasze zasoby psychiczne, nie będziemy w stanie pomagać w dłuższej perspektywie. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego (np. konsultacji, superwizji, grup wsparcia), które pozwoli nam lepiej zrozumieć swoje emocje, dopasować wysiłki do naszych możliwości tak, aby nasze wolontariackie piękne wsparcie płonęło równym płomieniem przez długi czas, a nie wypaliło się chwilę po starcie.

Odpowiedź przygotował: Dawid Pawlina – założyciel i prezes Fundacji Instytut Otwarta Przestrzeń.


Zapoznaj się z propozycjami bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla wolontariuszy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.