Ponad 8 tysięcy wolontariuszy zgłosiło się w Warszawie na pomoc uchodźcom z Ukrainy! Wciąż przyjmujemy zgłoszenia, szczególnie zapraszamy tych, którzy potrafią się komunikować w języku ukraińskim lub rosyjskim.

Wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie. Zgłoszenia na wolontariat miejski przyjmujemy za pośrednictwem Miejskiego Portalu Wolontariatu. Zainteresowanych dołączeniem jest już ponad 21 tys., z czego 8 tys. zarejestrowało się w systemie. Trzeba wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym określa się swoją dyspozycyjność, umiejętności językowe oraz motywację do podjęcia działania.


Grupa wolontariuszy w odblaskowych kamizelkach podczas zbiórki na dworcu.


"Ci ludzie, często bardzo młodzi, pracują jak mrówki. I z wielkim sercem. Jeśli tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono, to dowiadujemy się teraz, że jesteśmy zaangażowanym, wrażliwym na krzywdę innych i chętnym do pomocy społeczeństwem – mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Niektórych spotykam w naszych punktach kolejną noc i mówią, że będą pomagać, póki starczy im sił. Dziękuję Wam za waszą wspaniałą, bezinteresowną pracę i proszę o jeszcze."

Miejscy koordynatorzy wolontariatu co dzień przyjmują w systemie setki zgłoszeń i przypisują je do odpowiednich kategorii (np. wolontariusze z językiem ukraińskim lub osoby, którzy deklarują pomoc logistyczną). Staramy się, aby czas pomiędzy złożeniem zgłoszenia a przyjęciem do działań był dla wolontariuszy jak najkrótszy – jednak ochotnicy muszą mieć świadomość, że na swoją pierwszą „zmianę” w terenie będą musieli poczekać nawet kilka dni.

Wolontariusz na dworcu wskazuje kierunek drogi. Podnosi prawą rękę.


Zadań dla wolontariuszy wciąż przybywa wraz ze zwiększającą się liczbą uchodźców przybywających do Warszawy. Wciąż dodajemy w systemie zgłoszeniowym nowe propozycje działań i zapraszamy do zapisów w kalendarzu wolontariuszy, których przyjęliśmy.

Wśród wolontariuszy są także mieszkańcy naszego miasta narodowości ukraińskiej. Wielu ukraińskich studentów stołecznych uczelni zgłosiło się już w kilka godzin po rozpoczęciu naboru. Natalia napisała „To są moje ludzie i moim obowiązkiem jest im pomóc”, Oleksii „Nie mogę pozostać z boku”, a Irada „To jest mój kraj, moi ludzie, moja rodzina.”

Również wśród zgłoszeń od Polaków padło wiele poruszających słów. Dominika: „W szkole, do której uczęszczam codziennie mam kontakt z osobami pochodzącymi, bądź związanymi w Ukrainą i nie chcę siedzieć bezczynnie gdy słyszę, że ich bliscy cierpią.” Agata: „Chcę pomóc i pokazać jak gościnnym miejscem jest Warszawa.”

Wolontariuszka w kamizelce odblaskowej na dworcu. W tle flaga Ukrainy.


Wolontariusze miasta stołecznego Warszawy przez 24 godziny na dobę działają na dwóch dworcach – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia. Tam udzielają pomocy w dostępie do punktów informacyjnych i wsparcia tłumaczeniowego.

Liczna grupa ochotników działa również w tymczasowych centrach pobytowych. Odpowiadają za wsparcie porządkowe, remontowo-przygotowawcze, tłumaczenia oraz wspierają proces rejestracji Ukraińców.

Ochotnicy mogą ponadto działać w tzw. Grupie szybkiego reagowania – dla osób, które zadeklarują w danym czasie swoją dyspozycyjność i w razie kontaktu są w stanie przemieścić się we wskazane miejsce, gdzie jest akurat najpilniejsza potrzeba.

Gorąco poszukiwani są także wykwalifikowani psychologowie oraz tłumacze języka ukraińskiego oraz rosyjskiego. Pomoc psychologiczna oraz językowa jest nadzwyczaj potrzebna. 

Pilnie poszukiwani wolontariusze z językiem ukraińskim i rosyjskim

Od pierwszych dni wojny na pomoc ruszyli również licznie przedstawiciele różnych oddolnych inicjatywy, spoza zorganizowanej przez miasto pomocy systemowej. Warszawiacy spontanicznie znaleźli się w punktach przyjazdu transportów i robili wszystko, aby zapewnić możliwie maksimum komfortu naszym uciekającym przed wojną sąsiadom. Tym osobom dziękujemy za okazane wsparcie – z pewnością wielu Ukraińców znalazło w Waszej przyjazności oparcie i otuchę.

System miejskiego wolontariatu na rzecz Ukrainy z pewnością będzie działał jeszcze przez długie tygodnie. Prosimy o cierpliwość osób zgłaszających się w przydzielaniu zadań na rzecz pomocy naszym sąsiadom, którzy znajdą się w Warszawie. Naszym celem jest teraz rozłożenie sił ochotników na długi czas działania i korzystanie z Waszych możliwości w jak najlepszy sposób. Wszystkim tym, którzy w przeciągu ostatniego tygodnia już okazywali pomoc Warszawa składa ogromne podziękowania.

Zdjęcia: Paulina Błaziak 


Chcesz pomóc uchodźcom, którzy przyjechali z Ukrainy do Warszawy? 

Na naszym portalu storzyliśmy specjalną kategorię wolontariatu "dla Ukrainy". Już dziś poznaj oferty wolontariatu


 Tu znajdziesz aktualne informacje na temat pobytu i noclegów dla uchodźców w Warszawie.