13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tej okazji o wolontariacie w unikatowym radiu rozmawiamy z Samirem Saadim, koordynatorem wolontariatu w IMI Radio.

Samir Saadi w studiu IMI Radio

Czym jest IMI Radio? Dlaczego powstało? Jakie są główne powody jego funkcjonowania?

Samir Saadi: IMI Radio jest jedynym wielojęzycznym, wielokulturowym i integrującym radiem internetowym w Polsce. Działa od maja 2015 roku. Jego celem jest promocja wielokulturowości, integracji oraz aktywizacja migrantów. Jest także głosem środowisk imigranckich w Warszawie. Od początku zespół redakcyjny tworzą osoby z różnych stron świata. Audycje w 18 językach prowadziło kilkadziesiąt osób z 36 krajów.

IMI Radio był wspólnym projektem Fundacji Inna Przestrzeń oraz Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Pomysłodawcami IMI Radia są Mamadou Diouf i Witek Hebanowski, a bezpośrednią inspiracją dla IMI Radia było Radio Orange w Wiedniu. W 2020 roku IMI Radio otrzymało prestiżową, międzynarodową Nagrodę Międzykulturową austriackiego MSZ. IMI Radio to najbardziej wielokulturowe, wielojęzyczne i migranckie radio w Polsce.

Czym jest dla Ciebie wolontariat i jakie ma znaczenie dla IMI Radio?

SS: Dla obcokrajowca wolontariat to pierwszy krok do integracji w Polsce. Dzięki wolontariatowi można zyskać nowych znajomych, a nawet zawrzeć przyjaźnie na całe życie. Wolontariat łączy bardzo różnych ludzi, których dzieli wiek i zainteresowania. Wolontariat to również świetny sposób na rozwój osobisty i poszerzenie kompetencji. Myślę, że wolontariat to siła naszego radia. Obecnie w radiu jest 11 wolontariuszy z 9 krajów. Transmisje są w językach: polskim, rosyjskim, ukraińskim, angielskim, hiszpańskim i tadżyckim.

We wszystkich audycjach radiowych zauważyliśmy, że nasi wolontariusze odznaczają się uczciwością i spontanicznością w podejściu do problemów imigrantów w Polsce. Każda audycja różni się od pozostałych, ponieważ każdy wolontariusz ma inną metodę pracy i inne pomysły różne w zależności od kraju pochodzenia. Ta mieszanka pomysłów i spontaniczności w prezentowaniu tematów sprawia, że IMI Radio jest wybitną platformą medialną w Polsce.

Kim są wolontariusze IMI Radio i jakich zadań się podejmują?

SS: Zespół IMI Radio składa się głównie z wolontariuszy. W zespole są studenci, osoby pracujące zawodowo i muzycy. Większość z nich nie pochodzi z Polski. Każdy wolontariusz przygotowuje i prezentuje audycję radiową, której celem jest przybliżenie kultury imigrantów w Polsce. Wolontariusz ma pełną swobodę wyboru języka, w jakim chciałby zaprezentować audycję. Średni czas trwania audycji to około godzina. Audycje mogą odbywać się codziennie, co tydzień lub nawet co miesiąc. Ponadto, wolontariusze zobowiązują się do poszanowania wolności i przekonań innych.

Moim zdaniem siła radia polega z jednej strony na tym, że jest to radio niekomercyjne, które daje prezenterom programu dużą swobodę w wyrażaniu swoich opinii. Z drugiej zaś strony radio daje wolontariuszom, zwłaszcza obcokrajowcom, możliwość pracy w charakterze prezenterów programu. Nie szukamy profesjonalnych prezenterów, wręcz przeciwnie, szukamy osób, które kochają pracę w radiu, ale nie miały wcześniej okazji pokazywać swoich talentów.

 

Mikser dzwiękowy, mikrofon w studiu IMI Radio

 

Czy są wymagane jakieś specjalne umiejętności, które są wymagane podczas wolontariatu w IMI Radio?

SS: Nie trzeba spełnić żadnych szczególnych warunków, aby dołączyć do radia. Jedynie należy wykazywać zamiłowanie do pracy radiowej i działania na rzecz szerzenia wartości tolerancji i integracji między imigrantami a Polakami. Ponadto, wolontariusz powinien zobowiązać się do prowadzenia audycji dotyczących realiów życia cudzoziemców w Polsce przez okres nie krótszy niż 3 miesiące. Na początku, każdy wolontariusz IMI Radio przechodzi bezpłatne, podstawowe szkolenie, dzięki czemu zdobywają umiejętności tworzenia i prezentowania własnych audycji radiowych, pisania, czytania i relacjonowania lokalnych wiadomości.

13 lutego obchodzony będzie Światowy Dzień Radiowca – jak będziecie obchodzić ten dzień?

SS: 13 lutego będzie dobra okazja, by przypomnieć, że IMI Radio działa już od 7 lat. Z okazji Światowego Dnia Radiowca każdy prezenter IMI Radia opowie o naszym radiu i jego znaczeniu dla szerzenia kultury tolerancji między imigrantami a Polakami. Informacje te będą zaprezentowane w dziewięciu różnych językach. To świetna okazja, żeby przekazać naszym słuchaczom najciekawsze informacje i grać dobrą muzykę przez całą dobę.


Chcesz zaangażować się w wolontariat? Sprawdź oferty dostępne na naszym Portalu!


Pytania: Filip Szymański

Zdjęcia przekazane przez rozmówcę.