Bycie wolontariuszem przynosi szereg korzyści, które nie wiążą się z materialnym zyskiem. Bez względu na to jaki jest charakter zadań i ile czasu przeznaczamy na wolontariat, każde nasze działanie ma pozytywny wpływ zarówno na nasze otoczenie, jak i na nas. O tym wpływie, a także o docenianiu wolontariuszy opowiada nowa miejska kampania, którą można zobaczyć w mediach społecznościowych naszego projektu.

 

Chcielibyśmy, żeby wszyscy warszawiacy, który zdecydowali się na wolontariat zostali docenieni i mieli możliwość usłyszeć słowa podziękowania, dlatego oddaliśmy głos tym, którzy bezpośrednio otrzymali wsparcie wolontariuszy. Jestem dumny z wolontariuszy, z relacji, które tworzą i z tego jak pozytywny wpływ mają na nasze miasto. Zachęcam wszystkich do spróbowania wolontariatu oraz do obejrzenia nowej kampanii projektu „Ochotnicy warszawscy”

– mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Wiele możliwości wolontariatu w Warszawie

Już od 2014 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu. Na projekt składa się szereg działań, realizowanych we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi. Elementem projektu jest Miejski Portal Wolontariatu, dzięki któremu warszawiacy mają możliwość znalezienia propozycji wolontariatu, która będzie dostosowana do ich zainteresowań i możliwości. Na portalu każdego dnia można znaleźć kilkadziesiąt ofert z całej Warszawy, które zostały podzielone na kategorie tematyczne np. kultura, sport czy pomoc społeczna. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, wspierającym wolontariat w sposób systemowy.


Wolontariat to realny wpływ na nasze otoczenie

Każdemu z nas wolontariat może dać coś innego – rozwój umiejętności, nowe doświadczenia, nawiązanie znajomości czy poczucie satysfakcji. To co zyskujemy, to nie tylko korzyści osobiste, ale także realny wpływ na odbiorców działań. Wolontariusze swoim zaangażowaniem uczą, towarzyszą i wspierają innych. Dając czas i korzystając ze swoich kompetencji docierają do osób czy miejsc, które z różnych przyczyn mogą w danym momencie potrzebować opieki czy pomocy. Odbiorcy działań wolontariuszy jednak nie zawsze mają możliwość okazać swoją wdzięczność, dlatego w tej kampanii skupiliśmy się na podkreśleniu efektów działań ochotników.

Wolontariackie relacje w trzech spotach wideo

Na profilach projektu „Ochotnicy warszawscy” na facebook’u i instagram’ie opublikowaliśmy w ramach kampanii trzy spoty wideo, z których każdy jest zapisem autentycznej relacji dwojga bohaterów – wolontariusza oraz odbiorcy jego działania. Każdy ze spotów to wgląd w historię znajomości osób, które nie miałyby szansy się poznać, nawiązać przyjaźni i wspólnie przeżywać emocji, gdyby nie wolontariat. W wideo zobaczymy dumę z osiągnieć, przyjacielskie więzi i radość ze wspólnego czasu. W spotach znajdują się również słowa podziękowań dla wolontariuszy.

W tegorocznej kampanii zaprezentowaliśmy wybrane oblicza wolontariatu – z zakresu edukacji, sportu oraz pomocy społecznej. Wszystkie postaci zostały zagrane przez profesjonalnych aktorów, ale wypowiadane przez nich kwestie pochodzą z relacji prawdziwych wolontariuszy.

Kampania to nie tylko możliwość doceniania tych z warszawiaków, którzy już odnaleźli się w działalności społecznej, ale przede wszystkim zachęta dla wszystkich do spróbowania wolontariatu, do znalezienia w wolontariacie poczucia sprawczości i wartościowych relacji z drugim człowiekiem.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek i doświadczenie, wystarczy wejść na www.ochotnicy.waw.pl, wybrać wolontariat dla siebie i zacząć tworzyć własną historię.Wszystkie trzy historie możesz poznać również na YouTube:

  • Wolontariat sportowy

  • Wolontariat edukacyjny

  • Wolontariat pomoc społecznaPromuj wolontariat udostępniając materiały z kampanii!

Zachęcamy do pobrania poniższych plików graficznych i promowania wolontariatu w mediach społecznościowych.

Pobierz zdjęcie wolontariusza ze sportowcem z niepełnosprawnością.

zdjęcie wolontariusza z mężczyzną z niepełnosprawnością, siedzącym na wózku

Pobierz zdjęcie wolontariuszki korepetytorki z podopieczną dziewczynką.

zdjęcie wolontariuszki korepetycyjnej z podopieczną dziewczynką

Pobierz zdjęcie wolontariuszki z seniorką.

zdjęcie wolontariuszki z seniorką

Pobierz zdjęcie sportowca z niepełnosprawnością.

zdjęcie mężczyzny z niepełnosprawnością

Pobierz zdjęcie wolontariusza sportowego.

zdjęcie wolontariusza sportowego

Pobierz zdjęcie dziewczynki.

zdjęcie dziewczynki

Pobierz zdjęcie wolontariuszki korepetytorki.

zdjęcie wolontariuszki korepetycyjnej

Pobierz zdjęcie seniorki.

zdjęcie seniorki

Pobierz zdjęcie wolontariuszki towarzyszącej.

zdjęcie wolontariuszki towarzyszącej

 


Zachęcamy również do zapoznania z wybranymi historiami warszawskich wolontariuszy oraz osób, które wspierają: Ady i Izy, oraz Dominika.