W całej Warszawie są ich setki, a nawet tysiące! Można ich spotkać m.in. w fundacjach, domach kultury, domach pomocy społecznej, czy po prostu w przestrzeni online! Pomagali także przy organizacji akcji szczepień powszechnych. Mowa oczywiście o wolontariuszach, którym z okazji ich święta – Międzynarodowego Dnia Wolontariusza - przypadającego 5 grudnia, chcemy złożyć wyrazy wdzięczności i podziękować za zaangażowanie w życie społeczne Warszawy.

Grafika z napisem "Wolontariusze, jestem dumna, że Was mam - Warszawa"


Warszawa wspiera wolontariuszy

Wolontariuszki i wolontariusze, Warszawa i jej mieszkańcy bardzo dużo Wam zawdzięczają. To dla Was od 2016 roku prowadzimy projekt „Ochotnicy warszawscy”. W ramach projektu oferujemy Wam możliwość skorzystania z całorocznej i bezpłatnej oferty szkoleń i spotkań superwizyjnych, dzięki której możecie podnosić swoje kompetencje i inspirować się do dalszych działań. Rokrocznie w ofercie uczestniczy kilkuset ochotników, z bardzo wielu instytucji i organizacji pozarządowych. W ofercie znajdują się np. szkolenia z wystąpień publicznych czy zarządzania sobą w czasie, a także superwizje z psychologiem, dedykowane przede wszystkim tym z Was, którzy działają na rzecz osób chorych, starszych czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z oferty może skorzystać każdy, kto angażuje się w wolontariat w Warszawie.

Z myślą o wolontariuszach realizujemy również liczne programy szkoleniowe dla organizatorów wolontariatu. W Warszawie już od kilku lat stawiamy na rozwijanie podmiotów, które chcą współpracować z wolontariuszami. Wspieramy instytucje, stowarzyszenia i fundacje w tworzeniu wolontariatu w profesjonalny i zgodny ze standardami sposób. To dzięki koordynatorom wolontariatu, wyposażonym w wiedzę i narzędzia do pracy, stołeczni ochotnicy mogą czerpać jeszcze większe korzyści ze swojego zaangażowania!


Dzielnicowe gale wolontariatu

Wolontariuszami są osoby w każdym wieku, mieszkające i działające we wszystkich częściach naszego miasta. Ich rolę doceniają także warszawskie dzielnice. Wiele z nich ma wieloletnią tradycję dorocznych gal wolontariatu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Również w tym roku na początku grudnia odbędą się takie wydarzenia, zarówno na żywo, jak i online. Podczas tych spotkań wolontariusze są nagradzani za swój trud, bezinteresowność i wrażliwość społeczną. Gale wolontariatu odbędą się m.in. w Dzielnicy Włochy, Białołęka, Bielany, Praga Południe czy Praga Północ, a udział w nich będą brać przedstawiciele zarządów dzielnic. Wśród wyróżnionych ochotników z pewnością nie zabraknie przedstawicieli szkół, instytucji kultury, placówek pomocy społecznej czy z obszaru sportu. Wydarzenia są nie tylko okazją do docenienia wolontariuszy, ale i do poznania ich licznych projektów i działań, z których wszyscy powinniśmy być dumni.


Wolontariusze pomagają w czasach pandemii

Na szczególną rolę wolontariuszy w mijającym roku zwraca uwagę również Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski:

W wolontariat angażują się tysiące mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Mówiąc o roku 2021 nie można zapominać o wolontariuszach działających w Punktach Szczepień Powszechnych. To m.in. dzięki nim organizacja tych miejsc przebiegła tak dobrze. Z tego miejsca dziękuję wszystkim wolontariuszom  zaangażowanym we wsparcie ich funkcjonowania. W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza dziękuję również ochotnikom, którzy nadal angażują się w system „Warszawa wspiera” i wspierają mieszkańców, których okoliczności pandemii zmuszają do pozostania w domach.


Wolontariusze, w dniu Waszego święta chcemy Wam podziękować za to, że Warszawa może na Was liczyć, że dzielicie się swoją energią, umiejętnościami i czasem. Dziękujemy Wam za determinację, za pasję i poświęcenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wszystkim warszawskim wolontariuszkom i wolontariuszom życzymy wielu pozytywnych doświadczeń i dużo siły, a przede wszystkim – satysfakcji z każdego działania, którego się podejmujecie.