Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych po te organizacyjne czy relacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego uruchomiliśmy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Już niecałe dwa tygodnie dzielą nas od jednego z najważniejszych dni w naszych kalendarzach, czyli od Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Czy jesteście już na ten dzień gotowi? A może wciąż główicie się na tym jak możecie docenić Waszych wolontariuszy i jaką formę docenienia wybrać? Chcemy Wam w tym pomóc! 


- Jak najlepiej docenić zaangażowanie ochotników w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza?

Fundacja Szkoła Liderów w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" pracuje z ochotnikami i ochotniczkami z Warszawy od wielu lat, organizując warsztaty i spotkania, na których rozmawiamy o ich potrzebach, motywacjach, wyzwaniach, o tym, skąd biorą siłę do działania i co ich napędza do angażowania się w kolejne wolontariackie projekty. W tych rozmowach pojawia się często także wątek doceniania – i za każdym razem wyraźnie wybrzmiewa to, jak bardzo to jest ważne.

5 grudnia zbliża się wielkimi krokami i z pewnością wielu koordynatorów i koordynatorek zastanawia się nad tym jak najlepiej podziękować swojej grupie wolontariackiej za ostatni rok pracy: rok przerywany kolejnymi obostrzeniami, wymagający dostosowywania się do nagłych zmian i utrudniający nierzadko usystematyzowane działania. Tym bardziej więc uznaję za ważne podziękowanie i docenienie wolontariuszy, którzy nam towarzyszyli. Jak to zrobić najlepiej?

Myślę, że wolontariuszki i wolontariusze najbardziej chcieliby usłyszeć, że ich praca została zauważona, a ich zaangażowanie – docenione. Drobne, rzeczowe upominki są miłe, ale czasem o wiele ważniejsze jest pokazanie komuś, że widzimy poświęcony przez niego czas, że cieszy nas to, że towarzyszył nam w tym nieprzewidywalnym, trudnym dla wszystkich roku.

Może uda się Wam spotkać w całej grupie i opowiedzieć sobie o tym, co się Wam udało? Co zyskała Wasza organizacja lub instytucja dzięki pracy wolontariuszy – i co każdy z nich dodał do tego sukcesu od siebie? Może są w tej grupie takie osoby, którym nie udało się dołączyć do zadań w tym roku, ale pozostali z Wami w kontakcie i ciągle są częścią Waszej sieci? Ważne, żeby usłyszeli o tym, że to też ma znaczenie. Wdzięczność i dostrzeganie czyjegoś wysiłku to jedna z ważniejszych form docenienia – warto o niej pamiętać zarówno w okolicy wolontariackiego święta, jak i przez cały rok.

Odpowiedź przygotowała: Aneta Birnbaum, koordynatorka oferty szkoleń i wsparcia dla wolontariuszy projektu "Ochotnicy warszawscy", Fundacja Szkoła Liderów


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!

Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chciałbyś otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.