„Zaopiekuj się pamięcią” to projekt, dzięki któremu lokalne społeczności w całej Polsce zyskują nowe narzędzia do zadbania o dziedzictwo swojej okolicy. 15 września wystartowała rekrutacja ambasadorek i ambasadorów do II edycji projektu.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowuje ambasadorki i ambasadorów – osoby, które chcą pracować lub już pracują z grupami wolontariuszy – do wspólnego i skutecznego działania. Ambasadorzy zyskują możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach, w ramach których uczą się, jak pozyskiwać wiedzę o miejscach związanych z lokalnym dziedzictwem, jak opowiadać ich historie, jak pozyskiwać środki na działania, a także jak włączać nowe technologie, by chronić i promować swój region, miejscowość czy dzielnicę. Warsztaty to także świetna okazja, by poznać innych ludzi, którzy działają na tym polu, i wymienić się z nimi dobrymi praktykami i doświadczeniem.

Tak przygotowani ambasadorowie gromadzą grupy wolontariuszy i wraz z nimi podejmują się opieki nad wybranym przez siebie miejscem – porządkują je, oznaczają w terenie, a także on-line w aplikacji ToTuBy. Na wykonanie drobnych prac porządkowych ambasadorzy otrzymują środki od Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Podsumowaniem projektu będzie konkurs, w ramach którego najlepsze działania zostaną nagrodzone.

grafika z napisem "zaopiekuj się pamięcią"

Do 30 września 2021 roku trwa rekrutacja ambasadorek i ambasadorów. Fundacja na rzecz Wielkich Historii serdecznie zaprasza do udziału osoby z całej Polski, które:

  • pracują w szkole, bibliotece, domu kultury,
  • zajmują się edukacją nieformalną,
  • podejmują działania animacyjne,
  • pasjonują się dziedzictwem swojego regionu, miejscowości, sąsiedztwa.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 5 października 2021. Warsztaty odbędą się w drugiej połowie października (wstępny termin 23–24 października). Czas na lokalne prace będzie w październiku i listopadzie. Konkurs rozstrzygniemy do 15 grudnia.

Wszystkie osoby otrzymają zaświadczenie o udziale w projekcie.

Wszystkie informacje na temat projektu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie Fundacji.

Kontakt z koordynatorką projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Więcej o aplikacji ToTuBy

ToTuBy to pierwsza aplikacja, która pozwala poznawać miejsca z historią, odkrywać nieznane oblicza bliższej i dalszej okolicy oraz rywalizować z innymi pasjonatami dawnych i całkiem niedawnych dziejów. Załóż konto, odkrywaj tajemnice historii, zbierz swoją drużynę i zdobywaj punkty, ukrywaj i odnajduj tajemnicze wiadomości. Baw się historią i poznawaj ją w najciekawszy sposób! Więcej dowiesz się na stronie poświęconej aplikacji.

Więcej o Fundacji na rzecz Wielkich Historii

Fundacja na Rzecz Wielkich Historii działa na rzecz edukacji historycznej. Angażujemy, integrujemy i popularyzujemy. Opowiadamy o przeszłości i jej bohaterach, wykorzystując innowacyjne narzędzia cyfrowe i media społecznościowe. Wykorzystujemy nowe media do popularyzacji dziedzictwa i kultury, udostępniając jego elementy szerokiej publiczności na poziomie lokalnym, ogólnokrajowym i za granicą. Łączymy edukację z aktywnością i zabawą. Przybliżamy historie i zapewniamy ich doświadczanie.

zdjęcia przedstawiające prace w ramach projektu


Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.


Informacja i zdjęcia przekazana przez Fundację na rzecz Wielkich Historii.