Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego postanowiliśmy uruchomić cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Organizatorom wolontariatu akcyjnego często zdarzają sie pytania od osób zainteresowanych współdziałaniem o to, czy w przypadku nawiązania współpracy, organizator będzie zapewniał noclegi dla wolontariuszy. Są to przede wszystkim pytania od osób, które nie mieszkają w Warszawie, a z racji na zainteresowanie sportem czy kulturą, chciałyby uczestniczyć jako wolontariusze w organizowanych zawodach lub festiwalach. Jako organizatorzy wiemy dobrze, że do naszych zobowiązań należy zapewnienie wolontariuszom ubezpieczenia NNW czy zwrócenie kosztów przejazdu, ale czy również jesteśmy prawnie zobowiązani do zagwarantowania wolontariuszom noclegu (którego koszt poniesiemy sami)? Odpowiedź poniżej. 

- Czy muszę zapewnić nocleg wolontariuszom, którzy przyjeżdżają na wolontariat z innego miasta?

Organizator wolontariatu nie ma obowiązku zapewnienia noclegu wolontariuszom, bez względu na to jakie jest miejsce ich aktualnego zamieszkania. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie obliguje organizatora do pokrycia kosztów podróży i diet wolontariusza (na zasadach dotyczących pracowników, określonych w odrębnych przepisach), ale nie do zapewnienia noclegu.

Organizator oczywiście może zaoferować ochotnikom zakwaterowanie, jeśli z jego doświadczenia i potrzeb wynika, że będzie to wartościowe dla rodzaju działania, jaki planuje z wolontariuszami. Tego typu dobre praktyki są wykorzystywane, kiedy organizatorzy chcą nawiązać współpracę z wieloma osobami jednocześnie i w ramach zachęty do współpracy – proponują miejsce noclegowe.

Odpowiedź przygotowała: Karolina Kłosińska, Zespół Rozwoju Wolontariatu


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!

Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu,a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


 Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?

Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.