Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego postanowiliśmy uruchomić cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Wolontariat często wiąże się z działaniami na rzecz dzieci i młodzieży. Wolontariuszki i wolontariusze bardzo chętnie angażują się w projekty kulturalne, edukacyjne czy społeczne, których odbiorcami są osoby poniżej 18 roku życia. O ile mamy świadomość, że są pewne grupy (takie jak chociażby nauczyciele), które podlegają obowiązkowej weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, to dla niektórych z nas wciaż może być niejasne czy sprawdzać powinniśmy również wolontariuszy. Odpowiedź poniżej.

- Organizuję działania z udziałem dzieci i młodzieży i chcę zaprosić do współpracy wolontariuszy. Czy mam obowiązek weryfikacji potencjalnych ochotników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Do każdego działania, które wiąże się z wychowaniem, wypoczynkiem, edukacją, opieką czy leczeniem osób małoletnich (w tym podczas wyjazdów na ferie, obozy czy zajęcia kulturalne) organizator może dopuszczać tylko te osoby, które zostały przez niego sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (i nie widnieją w tym spisie!). Sprawdzeni zatem muszą zostać także wolontariusze.

Obowiązek ten nakłada na organizatorów Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Zgodnie z tym aktem prawnym ten, kto dopuści do pracy z małoletnimi osoby, których nie sprawdził w ww. Rejestrze podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Odpowiedź przygotowała: Barbara Rogalska, Zespół Rozwoju Wolontariatu.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!

Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu,a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chciałbyś otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?

Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.