Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego postanowiliśmy uruchomić nowy cykl: "Pytanie do eksperta".

Wolontariat to nie tylko działania stacjonarne. Można również zorganizować go w formie wyjazdowej. Wakacje tuż za rogiem, w związku z tym takich ofert pojawia się coraz więcej. Jak wygląda sytuacja związana z kosztami wynikającymi z organizacji takiego wolontariatu? Czy powinien pokryć je organizator, czy wolontariusz? Takie pytanie otrzymaliśmy w tym miesiącu.


- Czy organizując wolontariat wyjazdowy moja organizacja/instytucja ma obowiązek poniesienia kosztów związanych z ubezpieczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i transportem wolontariuszy?

Zgodnie z art. 45 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie korzystający, czyli organizator wolontariatu, ma obowiązek pokrycia kosztów podróży służbowych oraz diet, na takich samych zasadach, jak te dotyczące pracowników. Korzystający może pokrywać również inne koszty wynikające z wykonywania świadczeń przez wolontariuszy.
Zgodnie z tymi przepisami organizator wolontariatu musi więc pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu wolontariuszy podczas wolontariatu wyjazdowego, chyba że wolontariusz w formie pisemnej zwolni organizatora w całości lub w częsci z tych kosztów (mówi o tym ust. 4 art. 45).
Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie, reguluje to art. 46. Organizator ma obowiązek zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) w każdej sytuacji, kiedy porozumienie wolontariackie zawierane jest na okres krótszy niż 30 dni kalendarzowych. W przypadku podpisania umowy z wolontariuszem, a więc wykonywania przez niego świadczeń przez okres dłuższy niż 30 dni kalendarzowych, przysługuje mu zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń.

Odpowiedź przygotowała: Antonina Jagielska, Zespół Rozwoju Wolontariatu.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas! 

Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu,a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chciałbyś otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu :)