Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Ochotników warszawskich! Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 czerwca i w tym roku będzie miał formę hybrydową: zapraszamy na akcję wolontariacką w przestrzeni miejskiej oraz wydarzenia online.

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest wolontariat nieoczywisty - chcemy zwrócić uwagę, że możliwości ochotniczych działań jest wiele i mogą być one bardzo zróżnicowane! Wolontariat to nie tylko działania przy bezpośrednim wsparciu osób korzystających z pomocy, to może być również wsparcie organizacyjne czy pomoc w prowadzeniu mediów społecznościowych. Zachęcamy, by tworzyć oferty wolontariackie wspierające Wasze organizacje lub instytucje na wielu płaszczyznach. Przykłady ciekawych projektów wolontariackich znajdziecie zaglądając przez kolejne festiwalowe dni na nasz portal, gdzie opublikujemy prezentacje dobrych praktyk. Jeśli zastanawiacie się skąd brać pomysły na ciekawe zadania dla wolontariuszy, zapraszamy na warsztaty kreatywnej pracy zespołowej! O tym, że wolontariat to nie tylko dawanie, ale także działania, które wpływają na budowanie kariery zawodowej oraz rozwój osobisty będą rozmawiać nasi paneliści w trakcie Warszawskiej Debaty Wolontariackiej. A ponieważ wiele wskazuje na to, że zdalna forma spotkań, które wciąż są konieczną formą spotkań zostaną z nami również gdy minie pandemia, chcemy pokazać Wam narzędzie, które będziecie mogli wykorzystać w prowadzeniu zdalnych spotkań z wolontariuszami, tym samym zapraszamy Was na warsztaty z Murala. Na zakończenie Festiwalu zapraszamy na webinar, w którym spotkacie się z ekspertem z dziedziny e-wolontariatu, dzięki czemu będziecie mogli dowiedzieć się jak dobrze prowadzić wolontariat zdalny i w jakie zadania mogą włączyć się wolontariusze Waszej organizacji. Będzie również czas na sesję pytań i odpowiedzi.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy.

Baner z nazwą i datą Festiwalu. Na dole logotypy organizatorów


Program wydarzenia

9 czerwca AKCJA WOLONTARIACKA:
Pies przewodnik – wstęp bez przeszkód!

W tym roku Festiwal rozpoczynamy akcją wolontariacką! Będzie to akcja edukacyjno-informacyjna na temat dostępności przestrzeni publicznej dla osób z psami przewodnikami oraz psami uczącymi się na psy przewodniki. Pomimo że przepisy zezwalają wchodzić psom przewodnikom do obiektów w przestrzeni publicznej, nie wszyscy o tym wiedzą i zdarza się, że zakazują im wstępu lub zostają wyproszone. W naszej akcji chcemy informować osoby pracujące w sklepach/punktach usługowych i innych obiektach o tych prawach. Wolontariusze odwiedzą obiekty w różnych rejonach Warszawy i opowiedzą o prawach osób niewidomych oraz przekażą broszurę informacyjną. Do udziału w akcji wolontariackiej zapraszamy wszystkie zainteresowane wsparciem osoby.

Do zadań wolontariuszy będzie należało:

 • obecność online na spotkaniu informacyjno-szkoleniowym 7. czerwca w godz. 17:00-18:00. W trakcie spotkanie wolontariusze dowiedzą się: jakie są prawa osób z psami
  przewodnikami i psów uczących się na psy przewodniki, jak mówić o tych prawach, poznają szczegóły organizacyjne - skąd i kiedy odebrać broszury, w jakim rejonie będą
  wykonywali zadania, omówimy aspekty formalne
 • udział w akcji czyli opowiedzenie o celu akcji – prawach osób niewidomych z psami przewodnikami oraz wręczenie broszur informacyjnych - ok 2-3 godz. w dn. 9. czerwca
 • zrobienie zdjęcia z uczestnictwa w akcji

ZGŁOSZENIA do udziału przyjmujemy poprzez FORMULARZ REJESTRACYJNY klikając w link opuszczasz www.ochotnicy.waw.pl

Partnerami akcji są Fundacja Pies Przewodnik oraz Fundacja Vis Maior, które szkolą psy przewodniki i przekazują je osobom niewidomym.


10 czerwca godz. 12:00-13:00 Warszawska Debata Wolontariacka online
Rola wolontariatu w budowaniu kariery zawodowej i osobistej

Pogląd, że wolontariat to tylko dawanie, chyba na dobre odszedł już do lamusa. Coraz częściej zwracamy uwagę na obustronność relacji wolontariackiej, a korzyści dla wolontariuszy i organizatorów stają się dostrzegalnymi elementami działań pomocowych. Dlatego właśnie podczas tegorocznej Warszawskiej Debaty Wolontariackiej porozmawiamy o tym, jak wolontariat może pomóc w budowaniu kariery osobistej i zawodowej. Naszych gości zapytamy m.in. o to,

 • jak dobrze wyważyć proporcje między rozwojem osobistym a chęcią pomagania?
 • jak opowiadać o własnym doświadczeniu w wolontariacie językiem korzyści?
 • co potencjalni pracodawcy cenią w wolontariuszach?
 • czy grozi nam niebezpieczeństwo egoistycznego wykorzystywania wolontariatu wyłącznie do własnych interesów?

W debacie udział wezmą:

Debatę poprowadzi: Katarzyna Osior – Szot, ekspertka ds. wolontariatu, menedżerka projektów społecznych, trenerka kompetencji komunikacyjnych, członkini Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu. Pracowała jako koordynatorka wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Fundacji Legii. W Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu współtworzy z partnerami biznesowymi programy wolontariatu pracowniczego.

Obowiązują ZAPISY przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY klikając w link opuszczasz www.ochotnicy.waw.pl
Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.


10 czerwca godz. 13:30-15:30 Warsztat online
Mural – praktyczne narzędzie prowadzenia spotkań online

Spotykając się online oszczędzamy na papierze i znacznie łatwiej zachowujemy wszystkie myśli i wątki dyskusji, a to dzięki wirtualnym tablicom takim jak Mural (i podobne alternatywy np. Miro). Podczas warsztatu poznamy funkcje tego narzędzia, zarówno graficzne (np. przygotowanie sobie szablonu przed warsztatem, wykorzystywanie gotowych elementów) jak i facylitacyjne (używanie głosowania, prezentowania, kierowania uwagą uczestników i uczestniczek).

Prowadzenie: Kamil Śliwowski – Trener kompetencji cyfrowych, od kilkunastu lat uczy jak korzystać z technologii efektywnie i zdrowo. Ponad 10 lat związany z globalną organizacją Creative Commons jako lead ds. edukacji i konsultant. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych. Tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl, współpracuje z Fundacją Szkoła z Klasą oraz Sektor 3.0.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują ZAPISY przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na warsztat Mural klikając w link opuszczasz www.ochotnicy.waw.pl
Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.


11 czerwca godz. 10:00-12:30 Warsztat online
Skąd brać pomysły do działania? Warsztat o kreatywnej pracy zespołowej

Dobrych pomysłów nigdy za wiele! Pozwalają skuteczniej rozwiązywać problemy (także problemy dotyczące rozwijania programów wolontariatu), znajdować nowe możliwości i osiągać ważne cele. Praktyczna kreatywność to umiejętność wymyślania takich właśnie - nowych, oryginalnych i użytecznych w praktyce pomysłów. Można się jej nauczyć i temu poświęcony jest ten warsztat. To szybki i praktyczny kurs online, którego celem jest podniesienie skuteczności wymyślania i wprowadzania w życie dobrych pomysłów. Kurs buduje sposób myślenia sprzyjający kreatywności i pokazuje konkretne techniki (które będziesz mogła/mógł wykorzystać w swojej pracy) – od szukania inspiracji przez generowanie rozwiązań po wybór pomysłów. Wszystko merytorycznie i sympatycznie.

Warsztat poprowadzi: Łukasz Maźnica z Fundacji Warsztat Innowacji Społecznych. Łukasz jest wykładowcą, trenerem design thinking oraz moderatorem wdrażającym procesy kreatywne i podejście design thinking na zlecenie zróżnicowanej grupy klientów (m.in. Fundacja dr Clown, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie czy Klub Jagielloński). Podczas warsztatu podzieli się praktycznymi doświadczeniami dotyczącymi technik i narzędzi prowadzenia zespołowych procesów kreatywnych.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują ZAPISY przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na warsztat kreatywny klikając w link opuszczasz www.ochotnicy.waw.pl
Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.


11 czerwca godz. 13:00-14:00 Webinar
„Odkryj e-wolontariat i efektywnie współpracuj z wolontariuszami na odległość!”

Macie doświadczenie w organizacji tradycyjnego wolontariatu, ale nie wiecie, jak przenieść go do sieci? Poszukujecie narzędzia, które pomogłoby Wam i Waszym wolontariuszom zorganizować realizację zadań przez Internet? Zapraszamy do uczestnictwa w interaktywnym spotkaniu, które przybliży tematykę e-wolontariatu. Porozmawiamy o tym, czym jest e-wolontariat, jakie niesie ze sobą korzyści, a także kiedy warto go wprowadzić w Waszej organizacji. Poznamy także praktyczne narzędzie pozwalające na zdalną współpracę z wolontariuszami. Będzie również czas na sesję Q&A. Korzystajmy z rozwiązań online, by wspólnie zrobić coś dobrego!

Webinar poprowadzi: Aleksandra Belina: związana z trzecim sektorem od ponad dekady. W latach 2011-2012 koordynatorka programu Wolontariatu Europejskiego w Stowarzyszeniu Promocji Wolontariatu. Obecnie pełni rolę Dyrektorki Programowej w Fundacji Dobra Sieć – organizacji, która od 2009 roku prowadzi dwa zasadnicze programy: E-wolontariat i Moje Stypendium. Do najważniejszych celów Fundacji należy rozwój wiedzy o stypendiach i e-wolontariacie oraz promocja nowych technologii jako narzędzia wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego i zaangażowania społecznego w Polsce. Działalność fundacyjną łączy z prowadzeniem badań o organizacjach pozarządowych w Polsce – jest doktorantką na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat prowadzi szkolenia dla organizacji społecznych, a największą przyjemność sprawia jej praca z ludźmi i dzielenie się wiedzą.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują ZAPISY przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na webinar klikając w link opuszczasz www.ochotnicy.waw.pl
Wszystkie zapisane osoby dzień przed wydarzeniem otrzymają link do połączenia.


 

Interesują Cię inne wydarzenia dla organizatorów i koordynatorów wolontariatu? Sprawdź nasz kalendarz!

 

Festiwal realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.