Wolontariusze Białołęckiego Ośrodka Kultury we współpracy z Młodzieżową Radą Dzielnicy Białołęka oraz z uczniami CV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Warszawie zapoczątkowali cykl działań związanych z promocją aktywnego spędzania czasu podczas pandemii. O projekcie partnerstwa opowiada Krystyna Bocheńska, koordynatorka wolontariatu w Białołęckim Ośrodku Kultury. 

Przygotowanie do działania

W pierwszym etapie naszych działań podczas konsultacji i spotkań online dzieliliśmy się opiniami na temat tego, jakie aktywności zaspokoją naszą potrzebę przebywania poza domem, zmotywują do poznawania interesujących miejsc w okolicy, a jednocześnie stworzą możliwość dzielenia się wrażeniami z przyjaciółmi. Chcieliśmy zainwestować nasz czas w promocję aktywnego spędzania czasu podczas pandemii. Tym samym zdecydowaliśmy się na realizacje projektu związanego z grami terenowymi i dostępnymi na rynku wariantami aplikacji goecachingowych.

W pierwszej fazie odbyliśmy kilka spotkań i nieformalnych rozmów, później konsultację i internetową „burzę mózgów”. Zorganizowaliśmy szkolenie online (we współpracy z Fundacją Culture Shock) na temat promocyjnego i edukacyjnego potencjału gry geocaching. W okresie między warsztatami dzieliliśmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami z gry, indywidulanie w terenie sprawdzaliśmy polecane sobie nawzajem miejsca, zbieraliśmy pomysły na lokalizacje gier i skrzynek na Białołęce. Powstały plany lokowania skrzynek, listy potrzebnych materiałów. Odbyły się spacery i wizyty w terenie. Omawialiśmy plan działania w partnerstwie na pierwsze półrocze 2021. BOK w partnerstwie z Młodzieżową Radą Dzielnicy oraz młodzieżą z CV Liceum Ogólnokształcącym będzie w 2021 roku kontynuował rozpoczęte prace.

Grafika promująca gry terenowe i geocaching na Białołęce

Czym jest geocaching

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na spędzenie czasu w okresie w pandemii, a jednocześnie dość już masz działań online i chciałbyś czegoś doświadczyć w realu, to zachęcamy Cię do poznania okolicy poprzez geocaching. Co to jest? Zdarza się, że upraszczamy i mówimy o tym: edukacyjne podchody, szukanie skarbów, gra terenowa… Na całym świecie ukrywane są skrzynki/pojemniki zwane keszami (cache’ami, geocache’ami, geokeszami), które należy odnaleźć. Celem gry jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia ciekawych lub nieznanych miejsc. Kesze mogą służyć przypomnieniu historii, legend, ciekawostek, tworzeniu zagadek –zależy od inwencji twórcy kesza. Do odnalezienia keszy potrzebne jest urządzenie obsługujące sygnał GPS (np. smartfon) oraz odpowiednia aplikacja. W każdym pojemniku znajduje się dziennik – logbook, czyli swego rodzaju księga gości, w której uczestnik, wpisując swój nick, potwierdza znalezienie kesza. Czasem można również znaleźć drobne upominki czy fanty na wymianę. A jeśli już złapiesz bakcyla, może zechcesz z nami tworzyć nowe ciekawe skrzynki?


Artykuł nadesłany przez Krystynę Bocheńską, Białołęcki Ośrodek Kultury.


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Wszystkie relacje z partnerstw instytucji znajdziesz w naszej zakładce aktualności.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!