Dziś chciałbym Państwu opowiedzieć historię jednego wolontariatu. Jest to Wolontariat oparty na współpracy dwóch instytucji. I tu tak samo jak w przypadku uśmiechu, gdy się coś dzieli to się zyskuje, a nie traci. Wspomniane instytucje to Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz i Przedszkole Publiczne nr 131 w Warszawie. Natomiast wspomnianych uśmiechów było co nie miara. Nasze instytucje postawiły sobie za punkt honoru dwie rzeczy: propagowanie idei wolontariatu oraz kształtowanie postaw czytelniczych. Obie te rzeczy w myśl „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. I nie chwaląc się – uważamy, iż nam się udało. A zatem co się wydarzyło i jak. 

Dzięki projektowi "Ochotnicy warszawscy" szybko i skutecznie zrekrutowaliśmy wolontariuszy i uzyskaliśmy środki na materiały do zajęć i oznaczenie wolontariuszy. Oznaczenie – rzekłbym nawet odznaczenie – bo dzięki koszulkom i czapkom bardzo się wyróżniali na tle otoczenia. Śnieżnobiałe czapki i koszulki pełne „odciśniętych” kolorowych dłoni pozostawiają niezatarte wrażenie na odbiorcach. A jak to wszystko połączy się z animacjami pełnymi tęczowych chust lub tuneli – to czego więcej dzieciom trzeba? I tu Państwa zaskoczę, trzeba jeszcze czegoś - tańca, śpiewu i muzyki – a to by ich zmysły przesycić, umysły pobudzić i motorykę uruchomić. A wszystkie animacje oparte na sprawdzonych metodach pedagogiki zabawy Klanzy. Sukces gwarantowany? Tak, ale tylko wtedy gdy robią to odpowiedzialni ludzie i do tego w odpowiedni sposób przygotowani.

Materiały identyfikacyjne dla wolontariuszy - koszulka, czapka z daszkiem i kubek

Wolontariuszka przy biurku z książkami

Nam się udało. Najpierw trochę mozolnego przygotowywania materiałów do zajęć: drukowanie i cięcie stron. Potem pierwsze uśmiechy, a nawet śmiechy, podczas nauki tańca integracyjnego i piosenki. Następnie przezwyciężanie nieśmiałości poprzez ćwiczenie lekcji na sucho i do boju! Poszliśmy nasączać młode umysły wiedzą o książkach lub też o prawidłowych zachowaniach społecznych. A przy tym opowiadaliśmy o wolontariacie i o tym, iż osoba współprowadząca zajęcia jest taka „pomocną dłonią” i że każdy kimś takim może się stać. 

Wolontariusz czytający książkę dzieciom, wszyscy siedzą w kręgu na podłodze

Wolontariuszka opowiadająca o książce przedszkolakom

Potem niestety nadeszła druga fala pandemii... i nie mogliśmy dzieci widzieć na żywo. Wykorzystaliśmy więc dostępne zasoby i doszkoliliśmy wolontariuszy, by nagrali to jak sprawnie potrafi bibliotekarz czytać. Potrzeba było kilku podejść... z obu stron... bo nie ma osób idealnych – lecz udało się.

Na prawie sam koniec przyszło małe podsumowanie, wywołujące kolejne uśmiechy, czyli wręczenie dyplomów i książeczek dla dzieci.

Dzieci oglądające swoje książki, które chwilę wcześniej otrzymały na zakończenie projektu

A już samym końcem jest podsumowanie co udało się osiągnąć:

 1. Zwerbowanie wolontariuszy
 2. Wyszkolenie wolontariuszy:
  a. Podstawy panowania nad grupą
  b. Podstawy zabaw animacyjnych
  c. Podstawy filmowania
 3. Kształtowanie postaw prowolontariackich w środowisku lokalnym 
 4. Kształtowanie postaw czytelniczych wśród dzieci
 5. Kształtowanie postaw prospołecznych wśród przedszkolaków m. in. :
  a. Tolerancja
  b. Empatia
  c. Chęć niesienia pomocy

Szanowni Państwo, jako zdanie wieńczące powiem tylko to, iż każdemu życzę takiego wolontariatu - pełnego samych pozytywnych emocji i w pełni satysfakcjonującego.

Autorem tekstu jest Kacper Komorek, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Wszystkie relacje z partnerstw instytucji znajdziesz w naszej zakładce aktualności.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!