W ramach działania ,,Kierunek na wolontariat’’, Miejsce Aktywności Lokalnej  Grójecka 109 – Ośrodek Kuktury Ochota w partnerstwie z instytucjami: Biblioteką ,,Pod Skrzydłami”, Ośrodkiem Pomocy Społecznej Domem Dziennego Pobytu ,,Z Ochotą” oraz Środowiskowym Domem Samopomocy ,,Pod Skrzydłami” zrealizowało szereg działań, które miały na celu promocję i rozwój wolontariatu w naszych organizacjach - relacjonuje Karolina Czyżewska z MAL Grójecka 109. Jesteśmy czterema zróżnicowanymi ze względu na profil działania instytucjami, które mieszczą się pod jednym adresem, współpracują ze sobą i są otwarte na wolontariuszy i aktywnych mieszkańców.

Konsekwencje pandemii wymuszają na nas zmiany, przeorganizowanie zadań i chociaż w części przeniesienie działań do sieci. W tym celu dla koordynatorów wolontariatu, pracowników i chętnych wolontariuszy zorganizowaliśmy szkolenie z e-edukacji, obsługi sprzętu zakupionego w ramach projektu oraz realizacji i montażu filmów. W szkoleniu wzięło udział 11 osób. Efektem końcowym szkolenia jest spot promujący wolontariat w naszych instytucjach. Wzięliśmy w nim udział my – pracownicy oraz wolontariusze. Film można zobaczyć na profilu FB @kieruneknawolontariat.

Mając na uwadze wolontariuszy, zarówno tych, z którymi do tej pory współpracowaliśmy oraz tych, których pozyskaliśmy w okresie trwania projektu, chcieliśmy podarować im ,,szkolenie - niespodziankę”. Po przeprowadzeniu ankiety potrzeb, zrealizowaliśmy dwugodzinne szkolenie z obsługi programu ZOOM. Jego celem było wyposażenie wolontariuszy i aktywnych mieszkańców w narzędzia, dzięki którym będą mogli poszerzać grono odbiorców prowadzonych przez siebie wydarzeń poprzez oferowanie ich w sieci. Warsztat miał również na celu dodanie pewności i swobody poruszania się w programie. W szkoleniu wzięło udział 7 osób.

W ramach projektu założyliśmy na FB Fanpage KIERUNEK NA WOLONTARIAT. Na profilu prezentujemy nasze instytucje, aktualne treści związane z wolontariatem w dzielnicy oraz ogłoszenia o poszukiwaniu wolontariuszy. Chociaż projekt dobiegł końca, swoje działania na profilu będziemy kontynuować Zaglądajcie do nas! 

Przedłużeniem projektu w świecie rzeczywistym jest kierunkowskaz zamontowany na elewacji pawilonu Grójecka 109. Pomoże on trafić do konkretnej instytucji dzięki wskazówkom namalowanym na chodniku.

Kierunkowskaz Kierunek na wolontariat

Stale rozwijamy swoje działania, poszukujemy wolontariuszy i aktywnych mieszkańców, których potencjał będziemy mogli wykorzystać w działaniach codziennych i akcyjnie.
Pandemia miesza nam szyki, część z nas działa z okrojonymi planami zajęć, otwieraliśmy się i zamykaliśmy, ograniczaliśmy liczbę osób, które mogą przebywać w naszych instytucjach, by ponownie się zamknąć. Próbujemy pogodzić restrykcyjne przepisy sanitarne z potrzebą spotkań i bycia razem. Wierzymy, że przetrwamy ten trudny czas i będziemy mogli wrócić do dawnych aktywności, zajęć i spotkań.

Artykuł nadesłany przez Karolinę Czyżewską, MAL Grójecka 109


 Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z realizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami 
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!