W ramach Programu rozwoju wolontariatu w szkołach organizujemy otwarte i bezpłatne warsztaty skierowane do osób zaangażowanych w szkolny wolontariat. Wydarzenia mają formę zdalną i prowadzą je doświadczeni trenerzy – eksperci i praktycy w temacie szkolnego wolontariatu.

Poniżej znajduje się opis wydarzeń organizowanych w okresie styczeń - luty 2021. Zapraszamy do uczestnictwa w dowolnej liczbie wydarzeń, w celu zgłoszenia się prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Część wydarzeń ma ograniczoną liczbę miejsc – w takim przypadku decydujące będą informacje podane w formularzu zgłoszeniowym.

Przejdź do formularza zgłoszeniowego i regulaminu wydarzeń (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)

 

Harmonogram wydarzeń

 

Wolontariusz na już! O wolontariacie w szkolnych świetlicach

Typ wydarzenia: warsztaty on-line dla nauczycieli
Czwartek 28 stycznia 2021, godz. 17:30-19:00

Jeśli pracujesz w szkolnej świetlicy i poszukujesz nowych pomysłów i narzędzi, które wzbogacą dzieciakom czas spędzany w świetlicy - to te warsztaty są dla Ciebie! Podczas warsztatu porozmawiamy o szkolnej świetlicy jako miejscu, w którym może zostać zorganizowany wolontariat. Wymienimy się dobrymi praktykami, zyskując inspiracje do działania oraz dowiemy się, o co zadbać organizując wolontariat w świetlicy.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Poznasz dobre praktyki organizacji wolontariatu w świetlicy.
 • Dowiesz się, jak zorganizować wolontariat w świetlicy krok po kroku.
 • Zyskasz nowe pomysły na działania świetlicowe.

Prowadzenie: Ewelina Gorczyca – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka projektów edukacyjnych w Centrum Edukacji Obywatelskiej, mentorka w kursach dla nauczycieli, współautorka materiałów edukacyjnych i kursów dla nauczycieli, pracowniczka dydaktyczna Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


Energia, motywacja i wspólny cel: wolontariat!

Typ wydarzenia: warsztaty on-line dla uczniów i nauczycieli
Czwartek 11 lutego, godz. 10:00-11:30

Na te pełne energii warsztaty zapraszamy zarówno uczniów, jak i nauczycieli! Wspólnie poszukamy energii i motywacji do działań wolontariackich w nowym semestrze. Zastanowimy się również, jak wolontariat może wpływać na rozwój wiedzy i umiejętności przydatnych na innych życiowych polach.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Zyskasz wiedzę o różnych rodzajach motywatorów oraz na nowo odkryjesz, co tak naprawdę motywuje Ciebie do udziału w szkolnym wolontariacie.
 • Poznasz metody wzmacniające własny rozwój jako wolontariusza.
 • Dowiesz się, w jaki sposób skutecznie angażować innych do działania, wspierając ich potrzeby i odkrywając potencjał.
 • Wymienisz się pomysłami i energią z innymi wolontariuszami.

Prowadzenie: Mateusz Konieczny - socjolog, trener umiejętności społecznych, doradca zawodowy. Certyfikowany Trener FRIS®. Mentor w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach. Od ponad 10 lat wspiera uczniów, rodziców i nauczycieli, przygotowuje młodzież do realizacji indywidualnych i zespołowych przedsięwzięć. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Studiował na Freie Universität w Berlinie. Obecnie doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Założyciel Manufaktury Przyszłości – organizacji wspierającej młodych ludzi w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej.


Przepis na stały zespół wolontariuszy

Typ wydarzenia: warsztaty on-line
Czwartek 25 lutego, godz. 17:30-19:00

Wolontariat to nie tylko akcje charytatywne, ale przede wszystkim społeczność, którą łączy styl myślenia i podobne wartości. Dlatego warto budować ciągłość szkolnego wolontariatu. W czasie warsztatów omówimy zasady sprzyjające formowaniu szkolnego koła wolontariatu jako miejsca, w którym młodzi ludzie nie tylko robią coś dobrego dla innych, ale również pogłębiają swoją wiedzę, rozwijają umiejętności, zyskują samodzielność i nawiązują wartościowe znajomości.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Poznasz kryteria jakościowego wolontariatu szkolnego wg CEO.
 • Zyskasz szersze spojrzenie na wolontariat w swojej szkole.
 • Wymienisz się pomysłami z innymi osobami.
 • Otrzymasz materiały i narzędzia usprawniające pracę szkolnego wolontariatu.

Prowadzenie: Monika Prus – od zawsze animatorka działań społecznych i wolontariuszka, od kilku lat certyfikowana coach (Collegium Civitas) i trenerka (STOP), wspiera grupowo i indywidualnie w obszarach związanych z kompetencjami społecznymi. Autorka materiałów edukacyjnych, absolwentka pedagogiki specjalnej i animacji społeczno kulturowej. Od 10 lat pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, zajmuje się programami skoncentrowanymi na doskonaleniu pracy nauczycieli i dyrektorów szkół (“Szkoła Ucząca Się”, “Studia Podyplomowe Liderów Oświaty”) oraz angażowaniu uczniów w działania społeczności szkolnej i lokalnej (“Oby Młodzież”, “Szkoła Demokracji”). Koordynatorka programów obywatelskich, Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, Oby Młodzież, Samorządy Mają Moc.


Warsztaty dla kół wolontariatu

Typ wydarzenia: warsztaty on-line
Termin dopasowany do możliwości danej grupy

Mamy dla Was wyjątkową propozycję: warsztaty szyte na miarę Waszych potrzeb i zainteresowań! Jak to działa? Opiekun/ka koła wolontariatu musi zgłosić się przez formularz zgłoszeniowy (podany na górze strony), następnie otrzymuje krótką ankietę z pytaniami o sytucję i potrzeby wolontariatu w swojej szkole. Potem zostaje już tylko ustalenie terminu oraz szczegółowego programu warsztatów. Warsztaty są całkowicie bezpłatne, a ich liczba jest ograniczona. Zapraszamy do zgłoszeń!

Prowadzenie: trenerzy CEO


 Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach i szkoleniach zajrzyj do naszego kalendarza.