Projekt "Będziesz miłował" realizowany przez Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego rozpoczął się w 2019 roku. Co ważne od początku projekt był w całości realizowany przez Wolontariuszy.

kartka z napisem "Będziesz miłował" na czerwonym tle

Wolontariusze Muzeum we współpracy z harcerzami ze Zlotu "Dziś, jutro, pojutrze" na ulicach Warszawy opowiadali historię Prymasa Stefana Wyszyńskiego, patrona Muzeum, który był kapelanem Zgrupowania Kampinos podczas Powstania Warszawskiego. Z powodu pandemii konieczna była zmiana formuły, dzięki czemu Wolontariusze mogli podjąć współpracę online z Muzeum. Cel przez cały czas pozostawał ten sam - przybliżyć i upamiętnić sylwetki kolejnych kapelanów Powstania Warszawskiego. Bardzo istotne było również, aby Wolontariusze mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i rozwijać swoje pasje.

1 sierpnia Wolontariusze – Julia, Szymon, Justyna, Łukasz, Katia i Edgar rozpoczęli prace nad projektem. Pierwszym etapem było uczestnictwo w wykładzie o Powstaniu Warszawskim i udział w szkoleniu o podstawach pracy historyka. Wszystkie spotkania odbywały się w przestrzeni wirtualnej. Następnie Ochotnicy przystąpili do zbierania i weryfikowania materiałów. Ostatnim etapem prac było pisanie biogramów. Na każdym etapie Wolontariusze mogli liczyć na opiekę mentorów – w tym przypadku byli to profesjonalni historycy.

Prace nad II edycją projektu „Będziesz miłował” zakończyły się 2 października, w rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego. Przez 63 dni Wolontariusze napisali 12 biogramów. Poza tym do każdego z nich przygotowali wirtualne spacery po warszawskich miejscach związanych z działalnością kapelanów.

Efekty pracy Wolontariuszy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można podziwiać na stronie internetowej projektu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wolontariacie w Muzeum Mt 5,14, napiszcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Materiał przekazany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Logo Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.


Jeśli chcesz zostać wolontariuszem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, sprawdź aktualną ofertę!


 Jeśli chcesz się pochwalić pracą swoich wolontariuszy na Miejskim Portalu Wolontariatu, prześlij do nas swój artykuł, fotorelację czy wywiad na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.