W Warszawie funkcjonuje kilkadziesiąt placówek opiekuńczo-wychowawczych („domów dziecka”). Mieszka w nich ponad 600 wychowanków - dzieci i młodzieży. Wolontariusze są dla nich częścią procesu wychowawczego. Dając swój czas i energię, wspierają wychowanków w drodze do samodzielności. Dokładnie rok temu, w październiku 2019 roku, ruszył projekt "Wolontariat na Miarę - rozwój wolontariatu w placówkach opiekuńczo-wychowawczych".

Celem projektu jest ujednolicenie standardów i metod współpracy z wolontariuszami, podniesienie komfortu pracy wolontariuszy oraz rozwinięcie ich kompetencji. Pierwszym etapem projektu było zbadanie potrzeb zarówno wolontariuszy jak i pracowników/koordynatorów wolontariatu, a następnie opracowanie na tej podstawie standardów współpracy z wolontariuszami. Efektem tego działania jest stworzenie programu wolontariatu realizowanego w placówkach. Drugi etap projektu, który trwa obecnie polega na organizacji szkoleń przygotowujących wolontariuszy i kandydatów na wolontariuszy do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Na czym polega wolontariat w placówkach opiekuńczo-wychowawczych:

Wolontariusze w czasie zajęć opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych i specjalistycznych dzielą się z dziećmi i młodzieżą swoimi umiejętnościami, wiedzą, pasjami, pomysłami, a przede wszystkim sercem. Pomagają w odrabianiu lekcji, rozmawiają, bawią się. Mogą być wsparciem wychowawcy w opiece nad dziećmi podczas wycieczki. 

Wiele zależy od pomysłowości wolontariusza, otwartości i kompetencji.

Jaki powinien być wolontariusz:

Do zaangażowania się w ten wyjątkowy wolontariat zachęcamy wszystkie osoby pełnoletnie, które:

 • lubią dzieci oraz umieją i chcą ich słuchać
 • są wyrozumiałe (lecz nie pobłażliwe), odpowiedzialne i konsekwentne (dotrzymują słowa)
 • wiedzą, że dobro dziecka i poczucie bezpieczeństwa są najważniejsze

Masz 60 lat? Zastanawiasz się czy ten wolontariat jest dla Ciebie?

Budowanie relacji międzypokoleniowych stanowi wielką wartość. Młode pokolenie uczy się szacunku i zrozumienia dla procesów starzenia się. Seniorzy są bardziej aktywni, czują się mniej samotni i wykluczeni, a w konsekwencji jakość ich życia jest lepsza. Relacja dziecka z „babcią” czy „dziadkiem” to szereg korzyści dla obu stron, co potwierdzone zostało w licznych badaniach i opracowaniach naukowych. Starsi często dają większe poczucie bezpieczeństwa, są godni zaufania, chętniej dzielą się strategiami rozwiązywania problemów, radzenia sobie w sytuacjach trudnych. W zamian otrzymują więcej energii i wigoru.

Gdzie szukać informacji o projekcie i wolontariacie:

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Q Rozwojowi. W okresie 10.2020 - 12.2020 planowana jest organizacja dwóch szkoleń dla wolontariuszy. Skontaktuj się z koordynatorem projektu i poznaj szczegóły. 

Rekrutacja wolontariuszy:

 • Zespół do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 1, ul. Świętego Bonifacego 81, 02-945 Warszawa
  Koordynator wolontariatu - Elżbieta Miazek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 572 301 106
 • Zespół do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 2, ul. Jaktorowska 6, 01-202 Warszawa
  Koordynator wolontariatu - Monika Kalinowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 691 77 35
 • Zespół do obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nr 3, ul. Łukowska 25, 04-133 Warszawa
  Koordynator wolontariatu - Katarzyna Linke, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 849 60 13 wew.23.

Szkolenia dla kandydatów i wolontariuszy:

 • Stowarzyszenie Q Rozwojowi
  Koordynator projektu - Agata Bąk, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 505 722 114

Szukasz wolontariatu na rzecz dzieci i młodzieży? Sprawdź aktualne oferty z kategorii "pomoc społeczna" oraz "edukacja".


Informacja o projekcie "Wolontariat na miarę" została porzekazana przez realizatora - Stowrzyszenie Q Rozwojowi. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa.