Wolontariat, w którym angażujemy się w pomoc ludziom – osobom w trudnej sytuacji życiowej, niepełnosprawnym, starszym, chorym – jest bardzo potrzebny. Ale co jeśli pojawią się jakieś trudności lub wątpliwości dotyczące takiej pracy? Jak sobie z nimi radzić?

Możliwe trudności, z jakimi spotykają się wolontariusze zaangażowani w pomoc potrzebującym.

Wolontariusze wspierający organizacje w pracach biurowych czy instytucje w czasie wydarzeń kulturalnych także spotykają się czasem z trudnymi sytuacjami. Te trudności różnią się jednak w znaczący sposób od tych doświadczanych przez osoby zaangażowane w bezpośrednią pomoc potrzebującym. Ci wolontariusze zmagają się często z większym emocjonalnym obciążeniem i nie zawsze dysponują narzędziami, żeby skutecznie sobie z nim poradzić. Czasem otrzymują niezbędne wsparcie wewnątrz organizacji lub instytucji, w której działają – pomocna okazuje się rozmowa z koordynatorem lub podzielenie się wątpliwościami w gronie wolontariuszy. Co jednak jeśli taki rodzaj wsparcia okaże się niewystarczający lub nie ma się do niego dostępu? Czy to oznacza, że mamy nie korzystać z pomocy? Wolontariusz zmagający się z wyzwaniami i wątpliwościami, czy też nadmiernie przytłoczony swoimi zadaniami, nie tylko nie pomoże osobom, na rzecz których pracuje, lecz także nie będzie miał z tego satysfakcji. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, że spotkania superwizyjne lub jakiekolwiek inne formy dbania o siebie i zapobiegania wypaleniu powinny należeć do dobrych praktyk w obszarze działań opiekuńczo-leczniczych.

wolontariuszka podczas rozmowy z podopieczną

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom oferujemy wolontariuszom darmowe superwizje grupowe oraz indywidualne.

Pod nazwą superwizja kryje się spotkanie, podczas którego możesz poddać refleksji różne sytuacje, które mają miejsce podczas Twojego wolontariatu (dotyczące np. relacji z podopiecznymi czy ich rodzinami), wymieniać się doświadczeniami, budować relacje z innymi wolontariuszami, wzajemnie inspirować się, wspierać i wzmacniać oraz poznawać i tworzyć dobre praktyki dbania o siebie.

Jeśli:

  • wspierasz warszawskie hospicja, OPS-y, DPS-y lub szpitale,
  • jako wolontariusz pomagasz w telefonie zaufania,
  • wspierasz ofiary przemocy lub uchodźców,
  • w czasie pandemii zaangażowałeś się w pomoc osobom starszym lub chorym.

Skorzystaj z bezpłatnych superwizji (grupowych lub indywidualnych) organizowanych w ramach miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej. Terminy spotkań grupowych na najbliższe tygodnie znajdziecie w zakładce „Wydarzenia i szkolenia, a na superwizje indywidualną możecie umówić się w dogodnym dla siebie terminie. W trosce o Wasze bezpieczeństwo wszystkie spotkania w tym roku są organizowane online.

Dowiedz się więcej o superwizjach z wywiadu z psychoterapeutką Jagodą Latkowską.

wolontariuszka podczas pomocy w lekcjach chłopcu


Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o ofercie?

Skontaktuj się z koordynatorkami programu:
Aneta Birnbaum Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Anna Warwas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Działania dla warszawskich wolontariuszy realizowane są przez Fundację Szkoła Liderów i są częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.