Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy” to trzydniowe wirtuale wydarzenie (18-20 czerwca 2020 r.), do udziału w którym zapraszamy sympatyków wolontariatu, wolontariuszy oraz osoby, które zajmują się rozwijaniem i koordynacją wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich oraz organizacjach pozarządowych.

Na uczestników Festiwalu czekają m.in. debata o tym co kryzys związany z koronawirusem zmienił w wolontariacie, akcja wolontariacka z okazji Światowego Dnia Uchodźcy oraz warsztaty tematyczne dla osób zajmujących się pracą z wolontariuszami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Tym razem Festiwal odbędzie się w formie online! Program wydarzenia poniżej.

baner Festiwal 2020 03 06 rozmiar

 

PROGRAM WYDARZENIA


18 CZERWCA GODZ. 12:00 WARSZAWSKA DEBATA WOLONTARIACKA „Tu zaszła zmiana…? Co sytuacja kryzysu zmieniła w wolontariacie i jak na te zmiany odpowiedzieć?”

Czy wolontariat, który może być narzędziem społecznej zmiany sam musiał się zmienić? Czy są to trwałe zmiany? Czego nauczyliśmy się jako koordynatorzy wolontariatu, a czego musimy się jeszcze nauczyć? Jakie wyzwania stanęły przed organizatorami wolontariatu i jakich rozwiązań wymagają?

Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka Katarzyna Osior – Szot, która poprowadzi debatę, a udział w niej wezmą:

ZAPISY NA DEBATĘ (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


18 i 19 czerwca PREZENTACJA DOBRYCH PRAKTYK

„Sposób na wolontariat” – krótkie prezentacje koordynatorów wolontariatu, w których dzielą się swoim pomysłem na dobry wolontariat.

Prezentacje będą opublikowane na FB: @wolontariat.org.pl oraz FB: @ochotnicy warszawscy oraz na stronie www.ochotnicy.waw.pl i www.wolontariat.waw.pl


19 czerwca WARSZTATY

Istnieje możliwość udziału w więcej niż jednym warsztacie pod warunkiem wolnych miejsc.

 

godz. 10:00 – 11:30 Warsztat 1 Gdy notes już nie wystarcza – organizacja pracy i zarządzanie zespołami z Trello

Masz czasem wrażenie, że notes i lista w Excelu to trochę za mało, żeby ogarnąć multum zadań i wydarzeń, które koordynujesz? Chciał(a)byś spróbować bardziej zaawansowanego narzędzia do zarządzania, ale trudno Ci wybrać spośród setek opcji dostępnych w internecie? Masz ograniczony budżet – a nawet nie masz go wcale?

Na warsztacie chcemy Cię zaprosić do przetestowania Trello – zaawansowanego, ale i intuicyjnego programu do zarządzania projektami, zespołami… właściwie to wszystkim! Trello pozwala ogarnąć chaos w pracy i w domu, odzyskać kontrolę nad postępem zadań i w jednym miejscu zebrać informacje o wszystkich aspektach Twojej pracy.

Spotkanie nie będzie tutorialem, jaki można znaleźć na YouTube – naszym celem jest umożliwić Ci wejście w interakcję z innymi użytkownikami, sprawdzić, jak to jest, gdy Trello używa zespół, tak, byś mógł/mogła zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, i byś umiał/a korzystać z jego najważniejszych funkcji, zanim wprowadzisz go do swojej organizacji.

Warsztat poprowadzi: Gosia Tur, która od 5 lat korzysta z Trello do zarządzania Service Civil International, światową organizacją na rzecz pokoju. Pokaże Ci, jak Trello pozwala rozproszonemu zespołowi mieć kontrolę nad projektami i udowodni, że wszystkie potrzebne Ci funkcjonalności masz już w wersji darmowej!

Aby uczestniczyć aktywnie w spotkaniu i móc przetestować wszystkie funkcje programu, należy przed warsztatem założyć bezpłatne konto w Trello. Osoby, które zarejestrują swój udział w warsztacie otrzymają informację jak to zrobić.

godz. 12:00 – 13:30 Warsztat 2 Visual Thinking

Na warsztatach zajmiemy się doskonaleniem kompetencji i umiejętności związanych z przekazywaniem informacji, komunikowaniem się, prezentowaniem różnorodnych treści, zarządzaniem projektami z wykorzystaniem metody Visual Thinking. Uczestnik warsztatów:

 • pozna podstawy teoretyczne koncepcji myślenia wizualnego,
 • upewni się, że visual thinking ma nieograniczone zastosowanie,
 • zapełni swój przybornik znakami, dzięki którym możliwe będzie kodowanie każdej informacji,
 • pozna narzędzia do rysowania niezbędne w doświadczeniu myślenia wizualnego,
 • nauczy się wykorzystywać kolor, rodzaj i grubość kreski, przestrzeń do wzmacniania przekazu,
 • będzie delektować się prostymi ćwiczeniami, umożliwiającymi zapis graficzny skomplikowanych pojęć,
 • wypróbuje kodowanie obszerniejszych informacji w grupie innych uczestników,
 • pozna główne zasady decydujące o tym, że rysunek jest czytelny, schludny i prosty w wykonaniu,
 • pozna kilka sposobów narysowania człowieka i wybierzesz swój ulubiony,
 • pozna techniki graficzne (sketchnoting, mindmapping, graphic recording).

Warsztat poprowadzi: Agnieszka Halama – trener myślenia wizualnego, facylitator graficzny, ilustrator, autorka Kwadraciaków, założycielka Szkoły Praktyków Wizualnych, której jednym z celów jest kształcenie trenerów myślenia wizualnego, prowadzi Fundację Marchewkowe Pole oraz Lokalne Centrum Wolontariatu w Trzciance.

godz. 14:00 Warsztat 3 Konstruktywna informacja zwrotna

Uczestniczki i uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat narzędzi komunikacji interpersonalnej i konstruktywnej krytyki oraz dowiemy się jak dawać i pytać o informację zwrotną, by nie atakować i tworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy. W czasie warsztatu uczestnicy poznają i przećwiczą:

 • narzędzia ułatwiające komunikowanie się: komunikat ja, parafraza, klaryfikacja, model FUOZ, drabinka interwencji,
 • jaki wpływ ma nasza postawa i nastawienie,
 • zasady konstruktywnej krytyki,
 • jak formułować oczekiwania i polecenia

Warsztat poprowadzi: Katarzyna Bryczkowska – coacherka, certyfikowana trenerka Rady Europy. Wspiera organizacje w zakresie zarządzania poprzez wartości i budowania kultury wewnątrzorganizacyjnej. Specjalizuje się w szkoleniach z przywództwa i przedsiębiorczości społecznej oraz w treningach z asertywności, komunikacji interpersonalnej w zespołach, świadomego zarządzania zespołem, działań równościowych i antydyskryminacyjnych w sferze publicznej. Związana z trzecim sektorem, w którym działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, prowadzi procesy coachingowe i konsultacje w Stołecznym Centrum Wparcia NGO w Stowarzyszeniu BORIS.

ZAPISY NA WARSZTATY (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


18 i 19 czerwca KONSULTACJE Z EKSPERTAMI

Dyżur ekspertów - indywidualne konsultacje z ekspertami będą odbywały się online na platformie zoom

 • Czwartek 18.06 godz. 14:00 – 15:00 – Promocja działań – Michał Rżysko
 • Czwartek 18.06 godz. 15:30-16:30 – Aspekty formalno-prawne – Elżbieta Baranowska-Pytko
 • Piątek 19:06 godz. 15:30 – 16:30 – Relacja i komunikacja w zespole – Katarzyna Bryczkowska

ZAPISY NA KONSULTACJE (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)


20 czerwca AKCJA WOLONTARIACKA „Gość w dom…”

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, chcemy przekazać listy i kartki z życzeniami uchodźcom przebywającym w Warszawie. Zachęcamy, by włączając się w akcję przekazać słowa wsparcia i życzliwości dzieciom i ich mamom, które zamieszkują tymczasowo w ośrodku. Listy można napisać drogą:

 • tradycyjną przesyłając je lub wrzucając bezpośrednio do skrzynki pocztowej Centrum Wolontariatu: ul. Nowolipki 9 b, 00-151 Warszawa
 • lub elektroniczną – przesyłając list lub kartkę napisaną elektronicznie lub zeskanowaną i przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 14 czerwca.

W akcji oraz przekazaniu listów wesprze nas Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.


Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, koordynator: Elżbieta Baranowska-Pytko, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DO ZOBACZENIA!

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.