Mieszkańcy i miasto łączą swoje siły w walce z koronawirusem, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym, wspierając personel medyczny i służby, które przeciwdziałają epidemii. Realizowane działania mają różnorodny charakter i formę, ale łączy je troska o ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo.

– Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom potrzebującym – robią zakupy dla seniorów, dostarczają posiłki, prowadzą infolinie pomocowe, szyją maseczki ochronne, pomagają dzieciom w nauce przez Internet – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodaje - Warszawska wspólnota zdaje właśnie ważny egzamin z wrażliwości społecznej i zaangażowania. Liczba większych i mniejszych akcji, oddolnych inicjatyw i działań jest imponująca i pokazuje, że warszawiacy dbają o siebie nawzajem.

Niemal na każdej stołecznej klatce schodowej wisi ogłoszenie osób oferujących wsparcie sąsiadom, którzy z powodu epidemii nie opuszczają domów. Centrum Komunikacji Społecznej koordynuje akcje związane m.in. z wolontariatem, inicjatywą lokalną, działaniami organizacji pozarządowych, systemem pomocy sąsiedzkiej i miejskim systemem „Warszawa wspiera”. Warszawiacy od pierwszych tygodni pandemii pokazali solidarność ze słabszymi i potrzebującymi.

Wsparcie dla lokalnych projektów

Żeby realizować ważne dla społeczności czy sąsiadów projekty, można również składać wnioski o wsparcie w ramach inicjatywy lokalnej, która polega na partnerskiej współpracy z miastem. Wniosek może złożyć minimum dwóch mieszkańców lub organizacja pozarządowa. Tak zrobili mieszkańcy Wawra, dla których materiały niezbędne do szycia maseczek ochronnych zakupił urząd dzielnicy. Z kolei mieszkańcy zajmą się kolportażem materiałów, szyciem i dostawą gotowych maseczek do osób potrzebujących. Wolontariusze z tej dzielnicy uszyli już 5 tys. maseczek, które trafiły m.in. do Centrum Zdrowia Dziecka, Kliniki Budzik, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3, Schroniska dla nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy. Z inicjatywy lokalnej „Wawer szyje maseczki dla seniorów” powstaje kolejnych 3 tysiące sztuk, które zostaną przekazane seniorom.


Projekt bez tytułu


Warszawiacy szyją maseczki

Mieszkańcy Warszawy pokazują sąsiedzką solidarność i organizują wzajemną pomoc.

• Na Bielanach Stowarzyszenie „Nasze Młociny” dostarczyło do skrzynek sąsiadów ponad tysiąc zestawów antywirusowych (maseczka i rękawiczki).
• Do podobnego przedsięwzięcia przygotowują się mieszkańcy Żoliborza, zorganizowani wokół Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL).
• Wolskie Centrum Kultury, którego trzy filie działają jako MAL-e, wspiera akcję Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego „Stołeczne Szycie Maseczek”, udostępniając maszyny do szycia. Pracownicy Wolskiego Centrum Kultury zawożą także gotowe maski do szpitali, przychodni i ośrodków pomocy społecznej.
• MAL we Włochach, filia dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej, zbiera potrzebne materiały dla sąsiadek, które szyją maseczki dla seniorów.
• Pomaga też „Kredens Pod Oknami”, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej na Pradze-Północ, prowadzony przez organizację pozarządową przy wsparciu środków miejskich. Obecnie funkcjonuje jako magazyn materiałów do szycia i gotowych maseczek.
• W ramach akcji „Targówek szyje maseczki" zainicjowanej przez mieszkańców tej dzielnicy, przekazano już ponad 8,5 tys. maseczek do placówek opiekuńczo-leczniczych, organizacji pozarządowych i służb bezpieczeństwa. W kolejnym etapie akcji maseczki będą rozdawane seniorom, mieszkającym na terenie dzielnicy.


93679865 10157339761171270 309114615973806080 o


„Warszawa Wspiera” – system pomocy w dzielnicach

Z początkiem kwietnia został uruchomiony miejski system „Warszawa Wspiera”. Na terenie każdej dzielnicy działają specjalne zespoły, które pomagają osobom pozostającym w dobrowolnej izolacji - najbardziej narażonym na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby COVID-19 - a więc przede wszystkim osobom starszym. Aktualnie pod opieką systemu „Warszawa Wspiera” znajduje się prawie 600 osób, które otrzymują wsparcie w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, wyrzucanie śmieci czy wyprowadzanie psa.

Dzielnicowe zespoły współpracują z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, a ich działania uzupełniają system pomocy społecznej. W pracę zespołów „Warszawa Wspiera” są zaangażowani pracownicy urzędu oraz przeszło 500 wolontariuszy z organizacji pozarządowych, które współpracują z miastem. Zespoły przyjmują zgłoszenia od mieszkańców, dotyczące osób potrzebujących wsparcia. Numery kontaktowe do każdego z dzielnicowych zespołów są dostępne na Miejskim Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl w zakładce „Wsparcie mieszkańców”.


Projekt bez tytułu 27


Jak pomagać - propozycje wolontariatu

Osoby, które chcą wspierać seniorów i innych potrzebujących mają możliwość zaangażowania się w wolontariat. Do współpracy zapraszają m.in. Fundacja Legii, Fundacja Legii, a także Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na Miejskim Portalu Wolontariatu - www.ochotnicy.waw.pl.


92715394 10157314478566270 5536372419758915584 o


Zamieszczane są tam również informacje dla darczyńców – firm, organizacji i osób prywatnych, które chcą wspierać działania Warszawy i miejskich instytucji, w tym szpitali. Na portalu publikowane są też propozycje wolontariatu związane z bezpośrednią pomocą dla osób dotkniętych aktualną sytuacją epidemiczną oraz w innych obszarach. Propozycje, które dotyczą m.in. kultury, edukacji czy środowiska mają przede wszystkim formę e-wolontariatu, co pozwala na udział w nich, mimo panującej epidemii.

 

Zdjęcia przekazane przez Joannę Wojszcz, Alexandrę Kamińską, Malwinę Klimek, Jakuba Nowaka, Marcina Świderskiego.