"Studenci – Uczniom" to oddolna inicjatywa studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej, która powstała z myślą o uczniach polskich szkół, którzy w obliczu pandemii kooronawirusa rozpoczęli naukę zdalną. Skala działania jest bezcenna. Obecnie zaangażowanych w udzielanie bezpłatnych korepetycji jest około 750 studentów. Z pomocy skorzystało już ponad 1600 osób z całej Polski.

O pomyśle na wsparcie uczniów w nauce zdalnej - rozmawiamy z inicjatorami akcji "Studenci – Uczniom".

Jak narodził się pomysł na wsparcie uczniów w nauce podczas pandemii koronawirusa?

Studenci – Uczniom: Otrzymywaliśmy od naszych młodszych kolegów negatywne opinie na temat zdalnego nauczania. Z jednej strony przemęczeni nauczyciele, z drugiej duża liczba korepetytorów wycofała się z udzielania lekcji. Ponadto nasz program nauczania jest bardzo bogaty w treści i trudno w trybie stacjonarnym wszystko omówić z należytą dokładnością. Dlatego też zdecydowaliśmy się uruchomić naszą platformę pomocową dla uczniów. 

Na jakie wyzwania odpowiada inicjatywa Studenci – Uczniom?

Studenci – Uczniom: Poza przedmiotami standardowymi, takimi jak matematyka, angielski czy historia i biologia, jesteśmy w stanie pomóc w sposób wykraczający poza podstawę programową, na przykład przeprowadzić zajęcia z logopedii. Od czasów współpracy z pracownikami firmy Goldman Sachs mamy w naszej bazie także native speakerów. Ponadto udzielamy pomocy od pierwszej klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej.

Kopia Dodaj trochę treści 70

Opowiedzcie o Waszym projekcie. 

Studenci – Uczniom: Nasz projekt rozpoczął się 20 marca i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, co utwierdziło nas w tym, że nasza pomoc jest potrzebna. Dotychczasowo odezwało się do nas ponad 1600 osób z całej Polski. Ciężko nam policzyć liczbę lekcji dokładnie ze względu na to, że czasem pomagaliśmy komuś z trzema, a nawet pięcioma przedmiotami. Jednakże można sobie wyobrazić, że liczba ta jak na tak krótki okres czasu jest ogromna. Od 23 kwietnia rozpoczęliśmy również akcję Włącz Świadomość, którą otwierał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ma ona na celu edukację obywatelską młodych osób. Ponadto niedługo rozpoczniemy serię konwersatoriów językowych z native speakerami, pracownikami firmy Goldman Sachs.

Czy wychodząc z inicjatywą towarzyszyły Wam jakieś obawy?

Studenci – Uczniom: Nie mieliśmy większych obaw poza takimi, że nie damy rady połączyć naszych zajęć z naszą pracą wolontarystyczną.

Ilu studentów jest zaangażowanych w inicjatywę? Jakie motywacje towarzyszą Waszym działaniom?

Studenci – Uczniom: Obecnie zaangażowanych jest około 750 studentów. Naszą główną motywacją jest bezpłatna chęć niesienia pomocy i po części chęć nauczania innych.

Kopia Dodaj trochę treści 69

Kim są odbiorcy Waszych działań? Jak wiele osób jest objętych wsparciem?

Studenci – Uczniom: Odbiorcami naszych działań są uczniowie szkół od pierwszej klasy szkoły podstawowej po klasę maturalną. Trudno nam określić liczbę osób, które wspieramy na ten moment, ze względu na to, że wielu uczniów odzywa się z pomocą jednorazową. Czasem w ciągu dwóch godzin zdarzyło się, że napisało do nas ponad czterdzieści osób, a czasem tylko dziesięć.

Czy uważacie, że skuteczna promocja działań to klucz do sukcesu?

Studenci – Uczniom: Promocja jest istotna, ale kluczowym jest oryginalny – często innowacyjny – pomysł. Również przykładamy wagę do jakości naszej strony, na co składa się: szybkość odpisywania, poprawność postów, a także walor estetyczny treści przez nas przedstawianych. Jednakże uznaliśmy, że na początku działalności powinniśmy także położyć duży nacisk na promocję.

W jaki sposób komunikowaliście Waszą ofertę wsparcia?

Studenci – Uczniom: Wszystko komunikujemy za pomocą Facebooka, posiadamy także Instagrama, ale jest to dla nas czymś dodatkowym.

MATERIAŁ 8

Co daje Wam pomoc uczniom? Jakie korzyści płyną z realizacji inicjatywy?

Studenci – Uczniom: Przede wszystkim niesamowitą satysfakcję, kiedy czytamy miłe komentarze od osób, którym udało nam się pomóc. W takich momentach czujemy, że warto kontynuować to, co zaczęliśmy. Poza tym współtworząc inicjatywę na taką skalę, zdobywamy doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Czy myślicie o tym, aby realizować projekt, gdy uczniowie wrócą do szkół? 

Studenci – Uczniom: Projekt na pewno będzie realizowany dalej w zmienionej formie, ponieważ będziemy mieli zajęcia na uczelni i część z nas pracę. Dodatkowo dochodzą głosy, że sytuacja jesienią może nas ponownie przymusić do nauki zdalnej, dlatego też cały czas jesteśmy czujni.

Dziękujemy za wyjście z tak potrzebną inicjatywą! Trzymamy kciuki za Wasze działania. 

 

Rozmowa: Dorota Kaczmarek 

Zdjęcia: Studenci – Uczniom


Jeśli chcesz zaangażować się w wolontariat w obliczu pandemii COVID-19, sprawdź oferty wolontariatu dostępne na naszym portalu - www.ochotnicy.waw.pl lub poznaj szczegóły kampanii #pomocsąsiedzka.

Szukasz inspiracji do działania? Znajdź nas na Instragam'ie.