Jak wiemy, w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem znajdują się osoby starsze, z obniżoną odpornością i chorobami towarzyszącymi. Dlatego, wspierając seniorów w stosowaniu zasad profilaktyki zakażeń, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" zainicjowało akcję - "Dbam o Seniora".

Akcja „Dbam o seniora” ma na celu dostarczanie do domów posiłków seniorom korzystającym na co dzień ze stołówki w CAM „Nowolipie”. W każdy dzień powszedni wolontariusze, pracownicy CAM "Nowolipie" oraz pracownicy organizacji pozarządowych dostarczają ponad 80 obiadów pod drzwi osób starszych.

- Wolontariusze, którzy są w dobrym zdrowiu, zgłaszają się do siedziby CAM "Nowolipie" po odbiór obiadów, a następnie dostarczają je w bezpieczny sposób pod drzwi osoby starszej, w taki sposób by nie dochodziło do kontaktów między nimi. Każda osoba zaangażowana w działanie za każdym razem odkaża ręce, stosuje rękawiczki oraz maseczki. Każda osoba podpisuje z nami porozumienie, w którym indywidualnie ustalamy grafik, a także zobowiązujemy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa - mówi Lech Uliasz, Kierownik Działu Współpracy i Projektów Społecznych CAM "Nowolipie".

 DSC0152

Wolontariusze, to osoby zarówno mieszkające na Woli, jak i osoby z dalszych części Warszawy, które dowożą posiłki do osób starszych mieszkających w bardziej odległych lokalizacją za pomocą swoich samochodów i rowerów. Do działania przede wszystkim włączyły się osoby, które już wcześniej były zaangażowane w wolontariat CAM "Nowolipie", a także przedstawiciele wspólnoty lokalnej, harcerze oraz inni ochotnicy. 

 DSC0110

Akcja "Dbam o Seniora" jest doceniania przez osoby starsze. 

- Na początku wiele osób sceptycznie podchodziło do sytuacji, gdyż w ten sposób straciło możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Z upływem czasu widzimy, że większość osób rozumie powagę sytuacji, która zmusza nas do pozostania w domach. Doceniają, to że wolontariusze dostarczają posiłki pod ich drzwi, po to żeby oni mogli zostać bezpiecznie w domu - dodaje Lech Uliasz.


Tekst inspirowany rozmową z Lechem Uliaszem - Kierownikiem Działu Współpracy i Projektów Społecznych CAM "Nowolipie". 

Zdjęcia: CAM "Nowolipie" 


 Chcesz włączyć się w pomoc osobom starszym i samotnym? Wesprzyj akcję - „Śniadanie Wielkanocne z dostawą”.