Święta Wielkanocne w polskiej tradycji to szczególny czas wspólnego, rodzinnego biesiadowania. W obecnej sytuacji epidemicznej jest to niemożliwe, Wielkanoc będziemy świętować zupełnie inaczej. Warszawa przygotowuje się to niekonwencjonalnych rozwiązań.

Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce przygotowuje dla mieszkańców stolicy świąteczną akcję „Śniadanie Wielkanocne z dostawą”.

Warszawiacy, którzy czują się samotni, osoby starsze, objęte kwarantanną, które zgłoszą taką potrzebę, zostaną obdarowani wielkanocną paczką, która z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych trafi pod ich drzwi.

- W Warszawie zawsze możemy liczyć na wolontariuszy. Pomagają mieszkańcom w różnych sytuacjach. Jestem pewien, że obecnie osoby samotne także się na nich nie zawiodą. Nie możemy być razem przy wielkanocnym stole, ale niech nikomu z potrzebujących nie zabraknie świątecznych potraw – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

- Sytuacja w jakiej znaleźliśmy się wszyscy - wolontariusze fundacji i osoby osamotnione - jest dla nas trudna. Pojawiło się mnóstwo ograniczeń związanych z epidemią, ale nie zniknęła rzecz najważniejsza: nasz zapał i serce do tego, by zwłaszcza teraz dotrzeć do najbardziej cierpiących z powodu samotności. Wierzę, że nowa formuła, dostarczania do domów osób samotnych, hermetycznie zapakowanego śniadania świątecznego, umożliwi nam nie tylko dotrzeć do nich z posiłkiem, ale też słowem otuchy – mówi Mikołaj Rykowski, założyciel Fundacji Wolne Miejsce, organizujący z wolontariuszami od 20 lat Wigilie i Śniadania Wielkanocne dla Samotnych, mówi o nowej formule wydarzenia.

sniadanie wielkanocne

Zostań wolontariuszem

Jeśli chcesz pomóc, masz dużo wolnego czasu i możesz podarować go innym, zgłoś się do współorganizacji akcji „Śniadanie Wielkanocne z dostawą”.

- Zapraszamy ludzi dobrego serca, zwłaszcza zmotoryzowanych, bo to dzięki wielu nowym wolontariuszom, zdołamy w niedzielny poranek dotrzeć nawet z kilkoma tysiącami śniadań do potrzebujących - dodaje Rykowski

Zgłoszenia się do wolontariatu można dokonać poprzez ofertę lub na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., gdzie dowiesz się, jak w obecnym czasie zostanie zorganizowana praca wolontariuszy, bowiem Twoja pomoc jest potrzebna przy:

  • tworzeniu listy osób, do których chcemy dotrzeć,
  • robieniu kartek świątecznych z życzeniami,
  • kompletowaniu paczek świątecznych,
  • dostarczaniu paczek pod wskazane adresy.

Nie masz czasu a chcesz pomóc? Możesz wesprzeć akcję poprzez przekazanie produktów (napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zgłoś jeśli potrzebujesz paczki

Od 27 marca pod numerem telefonu 22 11 20 244 można zgłaszać adresy, pod które wolontariusze dostarczą świąteczne śniadanie w Wielkanoc, 12 kwietnia. W paczce znajdziecie Państwo tradycyjne świąteczne przysmaki oraz upominki.