W projekcie „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole” organizujemy otwarte i bezpłatne szkolenia, warsztaty, spotkania i wizyty studyjne skierowane do nauczycielek i nauczycieli (a także dyrektorów, uczniów i uczennic). Spotkania będą miały praktyczny charakter i prowadzone będą aktywnymi metodami przez doświadczonych trenerów, praktyków, ekspertów, mentorów w programie.

Projekt wspiera szkoły w rozwijaniu uczącego, twórczego, ciekawego wolontariatu osadzonego w społeczności lokalnej i inicjowanego przez młodzież. Realizowany jest przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.

KNO Szkolne programy logo

Poniżej znajdziesz opis wydarzeń organizowanych w okresie styczeń – marzec 2020. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne będą prowadzone do końca roku szkolnego 2019/2020. 

Możesz od razu zgłosić się na dowolną liczbę wydarzeń lub, jeśli nie chcesz od razu deklarować udziału w kilku spotkaniach, wysyłać zgłoszenia na poszczególne szkolenia. Część warsztatów ma ograniczoną liczbę miejsc – w tym przypadku decydujący będzie termin wysłania zgłoszenia.

Link do formularza zgłoszeniowego: tutaj
Klikając w link opuszczas portal www.ochotnicy.waw.pl


Od formalności do aktywności. Formalno – prawne aspekty wolontariatu w szkole

Typ wydarzenia: szkolenie
5 marca br. godz. 10:00-13:00, Menora, pl. Grzybowski 2
Dzięki udziałowi w szkoleniu:

  • Zdobędziesz podstawowe informacje o organizacji wolontariatu z punktu widzenia prawa oświatowego,
  • Poznasz dobre praktyki organizacyjne z zakresu wolontariatu,
  • Poznasz wzory dokumentów, które mogą być pomocne przy organizacji wolontariatu w szkole.

Prowadzenie: Greta Droździel - Papuga - edukatorka, trenerka, stała współpracowniczka Fundacji na Miejscu, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Domu Kultury Dorożkarnia, Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Szkoła z Klasą.

Formalno – prawne aspekty wolontariatu w szkole – szkolenie dla dyrektorów i dyrektorek szkół

Typ wydarzenia: szkolenie
3 marca br. godz.10:00-13:00, Menora, pl. Grzybowski 2
Dzięki udziałowi w spotkaniu:

  • Zdobędziesz podstawowe informacje o organizacji wolontariatu z punktu widzenia prawa oświatowego,
  • Poznasz dobre praktyki organizacyjne z zakresu wolontariatu,
  • Poznasz wzory dokumentów, które mogą być pomocne przy organizacji wolontariatu w szkole.

Prowadzenie: Sylwia Żmijewska – Kwiręg – autorka, trenerka, pracowniczka i działaczka środowiskowa, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Jeśli pilnie potrzebujesz rozwiać wątpliwości, dopytać o kwestie formlano – prawne, organizacyjne bądź masz wątpliwości odnośnie jakiejkolwiek innej kwestii związanej z wolontariatem w szkole, pamiętaj, że możesz:

  • zatelefonować 22 659-62-03, wew. 107
  • napisać e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • spotkać się z ekspertem w wybranym przez Ciebie obszarze (spotkanie organizowane po wcześniejszym ustaleniu w siedzibie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 659 62 03, wew. 107


 Chcesz dowiedzieć się więcej jak organizować wolontariat szkolny lub młodzieżowy? 

Zajrzyj do naszej "bazy wiedzy"!


 Program „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole” realizowany jest we współpracy przez Centrum Edukacji Obywatelskiej m.st. Warszawa. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Projekt mieści się w zakresie priorytetowych zadań publicznych wskazanych w Programie „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020” oraz projekcie "Ochotnicy warszawscy".