Podsumowując rok 2019, warto przyjrzeć się pracy ludzi, którzy dzięki szczególnej postawie, pasji i poświęceniu, decydują się na bezinteresowną pomoc na rzecz rozwoju kultury filmowej w Polsce. Realia festiwalowego życia wolontariuszy można poznać dzięki efektom projektu "Badanie dotyczące wolontariatu w obszarze kultury filmowej", zrealizowanego przez Simone Lipińską ze Stowarzyszenia FILMFORUM.

Przygotowany w ramach projektu videoesej oraz publikacja stanowią zbiór wniosków będących efektem badań dotyczących współpracy z wolontariuszami podczas wydarzeń kulturalnych o tematyce filmowej. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka i realizatorka projektu – Simone Lipińska ze Stowarzyszenia FILMFORUM – spotkała się z wolontariuszami i koordynatorami wolontariatu polskich festiwali filmowych, by poznać najważniejsze aspekty ich pracy.

Badania objęły analizę poszczególnych etapów organizacji i koordynacji wolontariatu: od rozpoczęcia rekrutacji, przez proces szkoleniowy, realizację przedsięwzięcia, aż do jego zakończenia. Efektami pracy są videoesej i publikacja, które umożliwiają wgląd w realia pracy wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu.

Videoesej prezentuje doświadczenia zespołów wolontariackich i metody współpracy z wolontariuszami stosowane przez organizatorów festiwali filmowych. Stanowi zbiór wypowiedzi ochotników angażujących się w tego rodzaju przedsięwzięcia. Ich opinie, odczucia i przemyślenia zestawione są z w refleksjami współpracujących z nimi koordynatorów wolontariatu.

W badaniach wzięli udział wolontariusze i organizatorzy następujących festiwali filmowych:

  • Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO (Radom),
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy NOWE HORYZONTY (Wrocław),
  • Octopus Film Festival (Gdańsk),
  • Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia),
  • WAMA Film Festival (Olsztyn),
  • CINEMAFORUM - Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych (Warszawa).

badanie wolontariat filmowy

Videoesej będący efektem realizacji projektu dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=3gqKHzmRnVA&feature=youtu.be 

Uzupełnieniem videoeseju jest publikacja, która stanowi syntezę najważniejszych opinii i wniosków zebranych podczas wywiadów. Publikację wzbogacają również spostrzeżenia ekspertów zajmujących się tematyką wolontariatu. Związani są oni z organizacjami i instytucjami, które taką działalność inicjują, a nawet się w niej specjalizują: Stowarzyszeniem FILMFORUM, Instytutem KOSMOPOLIS, Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Warszawie, projektem "Ochotnicy Warszawscy" m.st. Warszawy oraz Stowarzyszeniem JAROCIN XXI.

Publikacja dostępna jest pod adresem: https://filmforum.pl/download/Badanie_dotyczace_wolontariatu_w_obszarze_kultury_filmowej_Simone_Lipinska_2019.pdf 

Wnioski z badań mogą posłużyć jako kompendium wiedzy na temat współpracy wolontariackiej oraz inspirować organizatorów inicjatyw kulturalnych do wprowadzenia zmian w procesie zarządzania wolontariatem i wdrażania nowych, efektywnych rozwiązań w tym zakresie.

Zgromadzone opinie i spostrzeżenia mogą także stanowić krok w kierunku podniesienie ogólnych standardów i poprawy powszechnie przyjętych norm w zakresie współpracy z wolontariuszami, którzy stanowią niezwykle cenny kapitał społeczny każdego filmowego wydarzenia.

Realizator projektu:

Simone Lipińska
Stowarzyszenie FILMFORUM
ul. gen. Władysława Andersa 35, 00-159 Warszawa
tel.: +48 22 392 03 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.