Plastikowa Rewolucja to inicjatywa rozpoczęta w 2018 roku. Ma ona na celu edukację społeczeństwa w zakresie ekologii i recyklingu tworzyw sztucznych. Opiera się na międzynarodowym projekcie Precious Plastic, wywodzącym się z Holandii. Dzięki materiałom opublikowanym na licencji open source zespół wolontariuszy Plastikowej Rewolucji w ramach Akademii Liderów Wolontariatu skonstruował cztery maszyny służące do rozdrabniania i przetwarzania plastikowych śmieci. Inicjatorzy projektu chcą udowodnić, że w plastikowych odpadach drzemie ogromna wartość, a jednocześnie pokazać jak dużym zagrożeniem dla naszej planety są jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych.

Proces recyklingu w pracowni Plastikowej Rewolucji rozpoczyna się od shreddera - maszyny rozdrabniającej odpady na drobny granulat. Finalne produkty powstają przy użyciu trzech pozostałych maszyn. Plastikowy granulat po podgrzaniu jest wtryskiwany do formy przy pomocy wtryskarki (injection machine) lub rozprowadzany po matrycy w compression machine. Plastikową nić wytłaczaną przez extrusion machine (ostatnią maszynę) można formować w dowolny sposób, co stwarza nieograniczoną liczbę możliwości.

W ramach trzeciej edycji Akademii Liderów Wolontariatu Magda Michalska i Adam Mirowski, członkini i członek inicjatywy, zorganizowali „Warsztaty ReTwórców” w Bielańskim Ośrodku Kultury. Niezastąpioną mentorką dla powyższej dwójki została Agnieszka Muras, koordynatorka programów w fundacji Szkoła Liderów. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Rozpoczęły się one od rozmowy z uczestnikami na temat idei, która przyświeca projektowi, o odpowiedzialnych wyborach, alternatywach dla jednorazowych plastikowych przedmiotów, ale przede wszystkim potrzebie ograniczenia konsumpcji personalnej. Następnie uczestnicy mieli szansę spróbować swoich sił w użyciu maszyn. Przy ich pomocy wykonali oni wspaniałe podstawki pod kubki, mydelniczki i pojemniki - wszystko z plastikowych odpadów - nakrętek, butelek po mleku czy opakowań po płynie do prania.

IMG 8216 IMG 7723

Grant w ramach programu ALW pozwolił na udoskonalenie i zabezpieczenie maszyn na potrzeby warsztatów oraz zapewnienie wyposażenia BHP. Dzięki temu spotkanie było otwarte na wszystkie grupy wiekowe, co umożliwiło dotarcie do szerszego grona odbiorców. Ponadto przebudowano maszyny na bardziej modularne, pozwoliło to przewozić je zwykłym samochodem osobowym. Cały zespół zdobył nowe doświadczenia w organizowaniu warsztatów, gotowy konspekt na kolejne; przećwiczył pracę projektem, odpowiedni podział obowiązków i "gaszenie pożarów" (rozwiązywanie problemów, które pojawiły się w ostatnim momencie). Nawiązane zostały nowe kontakty, które zaowocowały przygotowaniem kolejnych warsztatów oraz współpracy w projekcie artystycznym.

IMG 7458 IMG 7466

Plastikową Rewolucję tworzą studenci z Warszawy i Łodzi, którzy postanowili nie siedzieć bezczynnie w obliczu obecnego kryzysu klimatycznego. Adam, Julia, Jurek, Mateusz, Magda i Bartek, którzy na co dzień starają się ograniczyć swój szkodliwy wpływ na środowisko zdecydowali się na podjęcie bardziej zdecydowanych kroków. Dzięki atrakcyjnej formie projektu starają się zarażać kolejne osoby chęcią do działania na rzecz naszej planety. Zespół planuje w najbliższej przyszłości otworzyć otwartą i ogólnodostępną pracownię, w której można będzie stworzyć nowe przedmioty z pozornie nieprzydatnych już śmieci. Plastikowa Rewolucja zachęca do dołączenia do inicjatywy i działania na rzecz ochrony środowiska.

Zainteresowanych zapraszamy na fanpage na Facebooku: www.facebook.com/PlastikowaRewolucja lub kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tekst i zdjęcia: członkowie zespołu Plastikowa Rewolucja


Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń i warsztatów dla wolontariuszy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Sprawdź kalendarz wydarzeń!


Akademia Liderów Wolontariatu jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.