W ramach projektu Ochotnicy warszawscy,  wspieramy Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) w rozwijaniu wolontariatu. Naszym celem jest zorganizowanie 30 spotkań w różnych MAL-ach, podczas których zbadamy potrzeby i możliwości, by wspólnie przygotować ofertę wolontariatu i pomóc w jej promocji. 

W Warszawie funkcjonuje już około 90 Miejsc Aktywności Lokalnej. Coraz więcej organizacji pozarządowych, instytucji czy kawiarni, otwiera się na współpracę z mieszkańcami, udostępniając im m.in.: przestrzeń na realizację autorskich projektów. Część z MAL-i jest już objęta wsparciem w ramach Programu rozwoju wolontariatu w domach kultury oraz Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach. Pozostałe miejsca, które są uprawnione do organizacji wolontariatu planujemy odwiedzić do końca listopada 2019 r. 

Odwiedzając Miejsca Aktywności Lokalnej poznajemy koordynatorów działań, harmonogram zajęć, możliwości przestrzenne, a czasem nawet samych uczestników zajęć. Na tej podstawie wspólnie pracujemy nad pomysłami rozwoju i wypromowania wolontariatu. Podczas spotkań prezentujemy również narzędzia miejskie, z których każdy MAL może skorzystać, m.in: 


Kolaż Ochotnicy Warszawscy


Za nami już 12 spotkań. Do tej pory odwiedziliśmy: MDK Łazienkowska, MAL Piaskownica, Dom Kultury Zacisze, MAL Czerwony Rower, Stacja Muranów, MAL Pod Sowami, Klub Pinokio, Międzypokoleniowe Centrum Edukacji, Praska Światoteka, Jeden Muranów , Leśny MAL, Tarczyńska 11 

Każde ze spotkań było bardzo inspirujące, poznajemy i sieciujemy ze sobą Miejsca Aktywności Lokalnej, informujemy o możliwościach współpracy z wolontariuszami, o miejskim portalu wolontariatu - www.ochotnicy.waw.pl oraz innych miejskich narzędziach. 

Cześć z odwiedzonych przez nas miejsc, dopiero zaczynie współpracę z wolontariuszami, niektóre posiadają już duże doświadczenie w organizacji wolontariatu. Rozpoczęliśmy także sieciowanie MAL-i, które mogą czerpać od siebie inspiracje, dzielić się swoimi pomysłami i praktykami. Przed nami jeszcze dużo pracy, a efekty działania zaprezentujemy w grudniu 2019 r.


Jeżeli pracujesz w MAL-u i chcesz, abyśmy wsparli organizację wolontariatu w Twojej przestrzeni - wyślij do nas wiadomość.

Nasz "mobilny animator" - Olga Bartosiewicz, wkrótce Was odwiedzi!

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


 Zdjęcia pochodzą z Praskiej Światoteki, Fundacji Jeden Muranów, Tarczyńskiej 11, Leśnego MAL-u